Na dovolenku si noste kreditku aj debetku

Autor: Mário Skyba
20.07.2018 (09:30)

Ak máte viacero platobných kariet, vezmite ich za hranice pre istotu so sebou, vyhnete sa problémom.
Idete na dovolenku do zámoria napríklad do USA či Thajska a riešite akú platobnú kartu si zobrať? Je lepšie mať na dovolenke v zahraničí bežnú debetnú kartu alebo embosovanú kreditku. Záleží na tom či máte kartu Visa alebo MasterCard?

Banky.sk sa pozreli na najdôležitejšie plusy a mínusy kreditných a debetných kariet pri cestovaní.
 

Zoberte viac kariet

Najideálnejším riešením je vziať si so sebou na dovolenku viacero platobných kariet, pretože každá z nich má rôzne výhody a nevýhody. „Na cesty je lepšie si vziať dve platobné karty, minimálne pre prípad, ak by sa jedna z nich poškodila,“ dodáva Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. To isté platí aj v prípade straty či krádeže jednej z kariet. Preto je vhodné nosiť ich oddelene.

► Všetko čo potrebujete vedieť o platobných kartách
► Tu treba volať keď stratíte platobnú kartu
► Ukradnutá karta vás vyjde poriadne draho!
 

Výbery z bankomatu a platenie

Pri výbere hotovosti kartou sa riaďte pravidlom, že peniaze vyberajte debetkou, no za tovary a služby plaťte kreditnou kartou. Poplatky za výber kreditkou sú totiž zvyčajne vyššie ako debetkou.
 

Ako vyberať peniaze z bankomatu najlacnejšie?

Pri platení kartou v obchodoch je zase dobré vedieť, že debetkou míňate peniaze priamo zo svojho účtu, kým pri platbe kreditkou používate peniaze požičané od banky v rámci vášho úverového rámca. Ak by bola vaša debetka zneužitá môžete prísť o vlastné peniaze, čo sa pri kreditke nestane.

Nevýhoda debetky je zase v tom, že ňou nemusíte zaplatiť všade. Napríklad pri rezerváciach ubytovania či v autopožičovniach sú obchodníkmi preferované kreditné karty, lebo klient s touto kartou je pre nich bonitnejší.
 

Visa je v USA populárnejšia

Banky tiež radia, že v zámorí je ideálne mať pri sebe jednu kartu Visa a jednu MasterCard, v prípade ak by sa vám stalo, že niekde jednu z nich neakceptujú. Platí, že v rámci Európy je akceptovateľnosť Visa aj Mastercard platobných kariet takmer 100%-ná, mimo Európy majú u obchodníkov vyššiu akceptovateľnosť Visa karty.

► Ktorá banka vám ponúkne Visa a ktorá MasterCard?
► Viete ako ušetriť na poplatkoch pri výberu hotovosti v cudzine?
► Na čo si treba dávať pozor pri výbere hotovosti z bankomatu?
► Idete na dovolenku? Toto potrebujete vedieť o platobných kartách!

„V USA je väčšia akceptácia kariet Visa a samozrejme sa viac akceptuju embosované karty pred elektronickými,“ dodáva Ďuďáková.

Na cestách je preto vhodné mať aj jednu embosovanú kartu (s vystupujúcimi písmenkami a číslami). „Problém s neembosovanými kartami, kedy meno a číslo karty nie je vystúpené, môže nastať u väčšiny hotelov alebo autopožičovní,“ upozorňuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Ak by ste embosovanú kartu nemali, môžete o ňu v banke pred dovolenkou požiadať. Pripravte sa na to, že za dodatočnú kartu si od vás banky zvyčajne opýtajú poplatok niekoľko desiatok eur ročne podľa druhu balíka a typu karty.

V Thajsku je platba kartou najviac rozšírená v hoteloch, supermarketoch, cestovkách a väčšine reštaurácií. Napriek tomu banky odporúčajú so sebou nosiť pár desiatok dolárov v hotovosti, lebo na ulici či na trhu kartou nezaplatíte.
 

Pozor na žehličku kariet

Výhoda embosovanej karty je v tom, že je možné ju využiť aj v prípade, keď obchodník nemá online terminál, len imprinter teda akúsi mechanickú žehličku. Tie sa ešte stále používajú v USA. „V dnešnej dobe sa s takýmto zariadením stretnete naozaj už len výnimočne, no môže sa vám to stať napríklad v USA,“ upozorňuje Žáčková. Problém platby cez imprinter je v bezpečnosti. “V prípade, ak klient platobnú kartu stratí alebo mu ju ukradnú, existuje riziko jej zneužitia na imprinteri, a to aj napriek tomu, že si ju klient zablokoval. Je možné, že obchodníci si pri týchto platbách neoverujú transakciu,” upozorňuje Žáčková. Avšak, túto situáciu je možné vyriešiť podaním reklamácie.
 

Poistenie navyše

Kreditné karty majú výhodu aj v tom, že si k nim môžete prikúpiť prípadne už obsahujú aj rôzne poistenia. Napríklad poistenie platieb sa vám zíde, ak platíte za letenky či zájazd. Vtedy ste chránení proti nedodaniu služieb. Zároveň majú kreditky aj poistenie voči zneužitiu karty. Ak zistíte neoprávnenú aj vyššiu platbu a oznámite ju banke, o peniaze neprídete. Súčasťou služieb ku kreditným kartám je aj poistenie ochrany tovaru a poistenie predĺženia záruky na spotrebný tovar o rok.

► Vieme, ktoré sú najlacnejšie kreditky
► Používajte svoju kartu bezpečne

K niektorým drahším kreditkám máte výhody aj na letiskách. Napríklad vstupy do VIP letiskových salónikov všade vo svete. Napokon si môžete ku kreditke prikúpiť aj cestovné poistenie na celý rok. Podľa rozsahu krytia to môže stáť od 20 do 120 eur na rok.
 

Viac peňazí a bez úroku

Pri používaní kreditnej karty je výhoda aj v tom, že platiť môžete až do výšky schváleného limitu prakticky bez obmedzení. Limity na kreditkách sú zvyčajne vyššie ako na debetkách.

Výhodou je, že máte viac ako mesiac peniaze na bezhotovostné nákupy k dispozícii bezúročne. Lehoty na splatenie kreditného úveru sú v jednotlivých bankách rôzne, ale pohybujú sa od 40 do 60 dní. Pozor však na omeškania splátok, pretože za kreditný úver zaplatíte vysoké úroky, ktoré sa pohybujú až do 20% ročne.
 

Kreditka je drahšia

Nevýhodou kreditky oproti debetnej karte je jej cena. Tá je vyššia a môže sa vyšplhať aj na niekoľko desiatok eur ročne a pri zlatých kreditkách je poplatok v niektorých bankách aj vyše 100 eur ročne. Debetka vás výjde len na niekoľko eur ročne, prípadne ju máte zdarma ako súčasť balíka.
 

Kreditná karta

+ výhodnejšia pri rezervácií hotela alebo pri požičaní auta
+ môže mať v sebe aj viaceré poistenia a asistenčné služby
+ v prípade ak dôjde k zneužitiu kreditnej karty – vlastné prostriedky zostávajú klientovi na účte, keďže pri kreditnej karte sa čerpajú prostriedky banky
+ má vyšší úverový a hotovostný limit, takže máte v prípade nepredvídanej udalosti okamžitý prístup k finančným prostriedkom

- vyššie úroky pri splácaní dlžnej sumy
- drahší výber hotovosti z bankomatov v zahraničí
- potrebná kontrola výdavkov, keďže si nečerpáte vlastné prostriedky
- vyšší ročný poplatok
 

Debetná karta

+ lacnejšie výbery z bankomatov v zahraničí
+ nižšie poplatky za kartu

- nemá zvyčajne žiadne pripoistenia
- nižšia akceptácia u niektorých obchodníkov
- vyššie riziko zneužitia, keďže čerpáte vlastné finančné prostriedky
- nemôžete ísť do mínusu v prípade núdze, ak nemáte povolené prečerpanie

 
Foto: redakcia