Na Slovensku sa lepšie podniká v menších mestách, hovorí štúdia Svetovej banky

03.07.2018 (17:35)

Veľké rezervy v podnikateľskom prostredí na Slovensku vidí Svetová banka najmä vo vybavovaní stavebných povolení.




Hoci sa podnikanie na Slovensku v posledných rokoch vo viacerých oblastiach zjednodušilo, stále má aj rezervy. Konštatuje to Svetová banka vo svojej regionálnej štúdii Doing Business, ktorá sa venuje aj podmienkam na podnikanie v niekoľkých mestách na Slovensku. Podľa štúdie by bolo vhodné na Slovensku napríklad zjednodušiť založenie spoločnosti, čo sa týka potreby počiatočného kapitálu, ale aj niektorých registračných povinností. Samostatnou kapitolou je vybavovanie stavebných povolení, rezervy Svetová banka vidí aj vo vymáhaní zmluvných záväzkov.

V prípade stavebných povolení totiž štúdia konštatuje vo všetkých sledovaných mestách na Slovensku, ktorými boli Bratislava, Trnava, Žilina, Prešov a Košice, komplikovanejšie a zdĺhavejšie procesy ako priemer v členských štátoch Európskej únie. „Aj v Prešove, v ktorom je vybavenie stavebného povolenia v praxi najrýchlejšie spomedzi piatich miest, musí stavebník čakať v priemere o dva a pol mesiaca dlhšie, ako priemer Európskej únie a o šesť mesiacov dlhšie ako v členských štátoch, ktoré majú najrýchlejšie postupy,“ uvádza sa v materiáli.

Pomohla by pritom napríklad elektronizácia systému v stavebnom konaní a konsolidácia jednotlivých vyjadrení a stanovísk k projektovej dokumentácii. V porovnaní s ostatnými krajinami únie majú slovenské regióny relatívne dobré hodnotenie v oblastiach prevodu vlastníctva nehnuteľností, vymáhaní zmluvných záväzkov a okrem Trnavy aj v zaistení dodávok elektrickej energie.

Celkovo sa podľa štúdie na Slovensku podniká lepšie v menších mestách. Poukazuje na to aj fakt, že Bratislava nie je lídrom ani v jednej sledovanej oblasti. „Založenie spoločnosti je ľahšie v Žiline, kde trvá zápis spoločnosti ako platcu DPH 5 dní, v porovnaní s desiatimi dňami v Bratislave. Stavebné konanie je efektívnejšie v Prešove a zaistenie dodávok elektriny v Žiline. Trnava vyniká vo výsledkoch pre prevod vlastníctva nehnuteľnosti a Košice majú náskok vo vymáhaní zmluvných záväzkov,“ konštatuje Svetová banka.

Hlavné mesto pritom Slovensko reprezentuje v celosvetovom rebríčku Doing Business a zlepšenia v Bratislave by boli reflektované aj v celkovom poradí krajiny. „Ak by boli v Bratislave adoptované všetky pozitívne reformy zo zvyšných slovenských miest, poradie Slovenska by sa značne priblížilo k celosvetovej hranici najlepších postupov. Znamenalo by to zlepšenie v celosvetovom hodnotení jednoduchosti podnikania v 190 ekonomikách o 9 priečok, z 39. na 30. priečku,“ uvádza sa v štúdii.

Štúdiu s názvom Doing Business v Európskej únii 2018 za Slovensko pripravila Skupina Svetovej banky pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva financií SR. Financovaná je Generálnym riaditeľstvom pre regionálnu politiku Európskej komisie.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák