Na Slovensku vznikol cech vinohradníkov a vinárov, má pomôcť odvetviu

18.06.2019 (14:00)

Vinári tak reagujú na kritickú situáciu v sektore.

Na Slovensku vznikol Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS), pretože slovenské vinohradníctvo sa podľa jeho predstaviteľov v súčasnosti nachádza v ťažkej situácii, možno najťažšej zo všetkých členských štátov EÚ. Cech chce dosiahnuť novú, kvalitnejšiu legislatívu v odvetví, účinné kontroly a vznik spoľahlivého kontrolného údaju - označovania vína podľa pôvodu, ktorý nahradí alebo doplní štátne kontrolné čísla (ŠKČ). Informovali o tom v utorok na tlačovej konferencii predstavitelia novovzniknutého cechu.

Slovensko môže byť podľa cechu o pár rokov krajinou bez vlastných vinohradov. Domácich vinárov totiž postupne ničí administratívna záťaž či konkurencia štedro dotovaných vín dovážaných najmä zo susedných krajín. Cech vinohradníkov a vinárov upozorňuje aj na možné klamanie spotrebiteľov. Na trhu je totiž množstvo dovážaného vína predávaného ako slovenské, a to aj s označením ŠKČ, upozorňuje CVVS.

Dôsledky tohto kritického stavu vidno podľa cechu vinárov už teraz. Prepúšťanie zamestnancov vinárstiev, daňové straty štátu a postupné chátranie a zatváranie vinohradov, ktoré by sa aj po obnovení dokázali zregenerovať v priemere o osem až o desať rokov. „Vinohradníci nedokážu zarobiť ani na nevyhnutnú ochranu, výživu, či podsadbu, ceny konkurenčných vín nepokrývajú ani ich náklady. Preto je väčšina slovenských vinohradov v zlej kondícii,“ upozornil expert v oblasti vinárstva Štefan Ailer.

Aj preto predstavil novovzniknutý cech v utorok svoje ciele. Patrí medzi ne vytvorenie akčného profesijného združenia, ktoré bude hájiť záujmy slovenských vinohradníkov a vinárovv či vytvorenie transparentného systému kontroly pôvodu vína a zavedenie jednoznačnej, kontrolovateľnej evidencie. Cech chce dosiahnuť aj zjednodušenie a sprehľadnenie poskytovania podpôr pre výrobcov hrozna na Slovensku a zlepšenie imidžu a marketingu.

Cech chce tiež docieliť novelizáciu a liberalizáciu predpisov o registrovaných odrodách viniča v takom rámci, aby boli kompatibilné s vyspelými produkčnými krajinami Európy. Rovnako chce vytvoriť značky či certifikácie, ktoré budú vrcholom pyramídy vín vyrábaných na území Slovenska z hrozna dopestovaného na Slovensku. V neposlednom rade je cieľom poradenstvo a ochrana záujmov svojich členov vo vzťahu k orgánom štátnej správy, najmä v oblasti legislatívnej, daňovej a colnej, ďalej v oblasti dotačnej, tvorby noriem akosti, kontroly, evidencie, administrácie a ochranných známok. „Súbeh týchto opatrení pomôže zachrániť slovenské vinohrady a vinohradníctvo,“ povedal v utorok Miroslav Fondrk z Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Novovznikajúci cech k 18. júnu 2019 zastupuje zhruba 40 spoločností z odvetvia. "Pre tieto spoločnosti je osud brandže nielen existenčnou záležitosťou, ale tiež vecou cti mnohých generácií spätých so slovenskými vinicami," uzavreli predstavitelia cechu.
 
Zdroj: SITA, Foto: Brodie Vissers, Burst.shopify.com