Na zahraničnom obchode sa prvýkrát viditeľnejšie prejavili prvé problémy v priemysle

09.11.2021 (18:50)

Situácia v automobilovom priemysle je podľa analytika veľmi premenlivá.

Na zahraničnom obchode sa v septembri prvýkrát viditeľnejšie prejavili prvé problémy v priemysle, a to predovšetkým vo výrobe strojov a prepravných zariadení. V tejto oblasti Slovensko oproti predpandemickému roku zaznamenalo podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka pokles exportu asi o 7 %. Keďže majú firmy v tomto odvetví problém so zabezpečením niektorých vstupov a v dôsledku toho sa odstavuje aj výroba, zaznamenali sme pokles aj v importe, asi o 11 %.

„Dáta za priemyselnú produkciu zároveň naznačujú dobrú výkonnosť v odvetviach výroby gumy, plastov a kovov, čo vidíme aj v štruktúre zahraničného obchodu, kde v kategórii zahŕňajúcej tieto skupiny produktov v posledných mesiacoch zaznamenávame vysoké pozitívne saldá. Predpokladáme, že tieto trendy budú viditeľné aj v najbližších mesiacoch,“ povedal pre agentúru SITA Horňák. Analytik Tatra banky Boris Fojtík si myslí, že komplexné a definitívne riešenie krízy s nedostatkom čipov sa momentálne zdá byť v nedohľadne. „Preto sa aj v najbližších mesiacoch dá očakávať situácia, keď bude objem dovezených tovarov prevyšovať vývoz z krajiny,“ povedal Fojtík.

Situácia v automobilovom priemysle je podľa Horňáka veľmi premenlivá a očakáva sa, že problémy s čipmi výraznejšie poľavia počas prvej polovice roka 2022. „Do toho času bude aj export do určitej miery závisieť od toho, ako sa automobilkám podarí svoju produkciu zachovať. Súčasný dopytový boom praje aj spomínaným výrobkom z kovu, plastov, gumy, čo podľa nášho odhadu tiež potrvá dlhší čas,“ skonštatoval Horňák. Okrem toho prináša oživenie dopytu a očakávaný nárast investičnej aktivity zvyšovanie objemu importu. „Toto všetko bude obchodnú bilanciu v blízkej dobe podľa nášho názoru tlačiť skôr do jemne negatívnych čísel,“ uzavrel Horňák.

Obchodná bilancia bola v septembri už tretí mesiac po sebe záporná. Deficit zahraničného obchodu dosiahol 75,8 mil. eur. „Zahraničný obchod sklamal aj v septembri. Ani tradičné podovolenkové oživenie zahraničného obchodu mu tento rok nepomohlo k návratu do prebytku,“ poznamenal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Dôvody deficitnej bilancie slovenského zahraničného obchodu ostali podľa neho nezmenené. Ide o pretrvávajúce úzke hrdlá v subdodávateľských reťazcoch, a to nedostatok kritických komponentov, ktoré brzdia produkciu a vývozy najmä v kľúčovej časti slovenského priemyslu, v automobilovom priemysle, a z opačnej strany naopak rastúce ceny viacerých komodít, ktoré tlačia nahor nominálne dovozy surovín.

Zužovanie ročného kumulovaného prebytku zahraničného obchodu najskôr bude podľa Koršňáka pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Ročné prebytky zahraničného obchodu by sa mali ďalej mierne zužovať aj pod vplyvom bázického efektu. „K zmierneniu prebytkom by mal naďalej prispievať aj cenový tlak. Rizikom naďalej ostávajú i narušené dodávateľské vzťahy, ktoré by mohli narúšať produkciu i dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo a slovenské exporty výraznejšie brzdiť ešte aj na prelome rokov,“ dodal Koršňák.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia