NBS si pripomína 30 rokov slobody

14.11.2019 (12:45)

„Demokracia nie je nikdy hotová vec. Demokracia je niečo, na čom musí národ neustále pracovať. Dôležité je jedno jediné ... aby sa demokracia znova stala aktívnym demokratickým procesom, a nie hotovou demokraciou zahrabanou v tovare a zlate,“ Archibald MacLeish.

Slovensko si v nedeľu pripomenie a oslávi tridsiate výročie jedného z najdôležitejších míľnikov v našej novodobej histórii, ak nie najdôležitejší - Nežnú revolúciu - a Národná banka Slovenska (NBS) bude pri tom.

udalosti roku 1989 odštartovali demokratizáciu bývalého Československa. Priniesli spoločenskú, politickú a ekonomickú premenu krajiny pre viac ako 15 miliónov ľudí túžiacich po pozitívnej zmene, po lepšom živote.

„Vďaka novembru 89 tu dnes všetci stojíme slobodnejší, veselší a (dúfajme, že aj) múdrejší. Uplynulých tridsať rokov je napriek všetkým škrabancom a odreninám naším úspešným spoločným príbehom,“ Peter Kažimír, guvernér NBS.

NBS stála pri všetkých historických zlomoch, a tak sa dnes spoločne obzrime, čo všetko máme od roku 1989 za sebou. Pripomenieme si celý príbeh viacerými spôsobmi.

Počas víkendu budova NBS svetelne ožije v štýle 17. novembra 1989. Zároveň sme pre vás pripravili webovú podstránku www.nbs.sk/november89, na ktorej nájdete jedinečné historické údaje, fotky, štatistiky a prepočty.

Dozviete sa viac o sporožírových účtoch, mladomanželských pôžičkách, Tuzexe a devízových prísľuboch. Nevynechali sme ani bony, vekslákov, ilustrátora a autora korunových bankoviek Albína Brunovského, „Gottwaldovu“ 100-korunáčku, kádrové posudky, pravidelné brigády a povinné štátne oslavy.

Naši experti pre Vás pripravili aj krátku analýzu snažiacu sa zodpovedať otázku: „Stálo 30 rokov slobody za to?“ Prezradíme len toľko, že stálo.

„Z čisto ekonomického pohľadu: životná úroveň sa skoro zdvojnásobila, reálne mzdy stúpli o štvrtinu, väčšina tovarov je dostupnejšia a žijeme o 5 až 7 rokov dlhšie. Stačí to, aby sa naplnili očakávania, ktoré sme mali? Je na každom z nás, či sme s pokrokom spokojní,“ Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS.
 
Zdroj: NBS, Foto: Ivan Sedlák