NBS sprísňuje bankám podmienky na držanie kapitálu

23.06.2022 (18:35)

V prípade zhoršenia situácie, ktoré by viedlo k mimoriadnym stratám v bankách, je NBS pripravená okamžite znížiť mieru proticyklického kapitálového vankúša.

Národná banka Slovenska (NBS) rozhodla o zvýšení proticyklického kapitálového vankúša. Uviedla to v júnovom makroprudenciálnom komentári. Z pôvodnej úrovne 1 % ho zvyšuje na 1,5 % od 1. augusta 2023. Dôvodom je podľa vyjadrení banky zvýšená tvorba nerovnováh a aktuálny vývoj vo finančnom sektore.

Aktuálny vývoj vo finančnom sektore nadviazal podľa národnej banky na minulé obdobia a v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom ešte akceleroval. Úvery domácnostiam už dlhšie rastú ako jedny z najrýchlejších v Európe a aktuálne dosahujú dvojciferné medziročné tempá rastu. K doterajším faktorom rastu sa navyše pridali očakávania nárastu úrokových sadzieb a zvýšená miera inflácie. Mimoriadne rýchlo rastú aj ceny bývania. Popri tom zrýchlili úvery podnikom, ktoré zintenzívnili investície a zároveň majú potrebu financovania svojej prevádzky. „V portfóliách bánk tak postupne pribúdajú nové riziká spojené s nadmerným rastom finančného cyklu,“ uvádza NBS.

Na druhej strane, je tu podľa centrálnej banky prítomná vysoká miera neistoty, spojená s vojnou na Ukrajine a jej možnými vplyvmi na Slovensko. Zatiaľ sa však podľa NBS neukazuje, že by tieto faktory mali z krátkodobého pohľadu významne spomaliť úverový alebo realitný trh. Neistota ohľadom vplyvu vojny na Ukrajine, najmä na podniky, zároveň nabáda na ostražitosť a nutnosť pripraviť sa aj na horšie scenáre.

Schopnosť bánk generovať zisk je podľa národnej banky na dobrej úrovni a miera zlyhaných úverov ostáva nízka. Banky disponujú dostatočnými kapitálovými rezervami a zvýšenie proticyklického kapitálového vankúša nebude mať negatívny vplyv na trh úverov. Samotné dynamické zvýšenie finančného cyklu poukazuje na potrebu pomerne vysokej úrovne proticyklického kapitálového vankúša. Vzhľadom na neistotu spojenú s vojnou na Ukrajine NBS pristúpila k jeho miernejšiemu zvýšeniu. Hlavným cieľom zvyšovania úrovne vankúša je posilniť odolnosť bankového sektora.

Výhľad ďalšieho vývoja naznačuje, že hoci vojna na Ukrajine a rastúce ceny vstupov môžu ukrajovať z ekonomického rastu Slovenska, na finančnom trhu by mali pretrvať expanzívne trendy. V dôsledku zvýšenej inflácie budú reálne sadzby pri časti úverov záporné a zároveň motivácia ľudí k zadlžovaniu sa na úkor úspor bude pretrvávať. Rastové trendy by však už nemali akcelerovať. Zároveň však zrejme bude pretrvávať neistota plynúca z vojny na Ukrajine a z rastúcich cien.

NBS považuje aktuálne určenú mieru proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 1,5 % za primeranú a neplánuje ju v ďalšom štvrťroku zvýšiť. Zároveň pozorne monitoruje vývoj rizík pre slovenský bankový sektor. V prípade zhoršenia situácie, ktoré by viedlo k mimoriadnym stratám v bankách, je NBS pripravená okamžite znížiť mieru proticyklického kapitálového vankúša.

Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák