Nedôvera v Tether vyhnala cenu BTC dočasne hore

15.10.2018 (17:00)

Podľa tweetu na oficiálnom účte kryptomenovej zmenárne KuCoin sa údajne dočasne zastavilo obchodovanie s digitálnymi menami v pároch s Tetherom (USDT). Pripomeňme, že Tether je stabilný a má v úschove presne to isté množstvo dolárov, koľko vydali USDT, a preto jeho cena sa pohybuje veľmi blízko 1 USD.
 

Na KuCoine prebieha údržba

Nezdá sa, že by k tomuto kroku došlo z nejakého zvláštneho dôvodu – skôr to vyzerá na jedno z opatrení na údržbu systému, ktoré KuCoin robí pravidelne. Podľa správy na oficiálnych stránkach KuCoinu skutočne k údržbovým prácam dochádza. Ide hlavne o aktualizáciu peňaženiek, ktoré uchovávajú USDT a kvôli bezpečnosti. Opatrenia se týkajú možnosti infiltrácie tretích strán a dalších nekalých praktik.
 

Tether na hranici kolapsu?

Problémom, ktorý vyvolal bleskové zvýšenie ceny BTC, je najmä to, že vo vyhlásení sa uvádza, že až do skončenia údržby nebudú povolené výbery v USDT ani obchodovanie s menovými pármi s ním, na čo je trh značne citlivý. Veľa ľudí na Twitteri si myslí, že Tether môže byť na hranici kolapsu. Pripomeňme, že v poslednom roku panujú pochybnosti, či sú všetky USDT skutočne kryté dolárom v držbe vydavateľa tejto kryptomeny.

Faktom zostáva, že v poslednom čase sa kurz Tetheru pohyboval medzi 0,99 – 1,01 USD, ako sa na stablecoin patrí. V čase písania článku bol však na 0,96 $, čo sa nemusí zdať  veľký rozdiel, ale vo svete stablecoinov je to brutálny pokles.
 

Panika na trhu

Oznámením KuCoin však spôsobil paniku na trhoch, najmä na Bitfinexe, a spustil prevody Tetheru do BTC a tým nárazovo došlo k zvýšeniu ceny. V jednom momente sa rozdiel medzi cenami BTC na Bitstampe a Bitfinexe dostal až na 400 USD. Táto situácia nemá s BTC nič spoločného, ​​takže ak sa tieto problémy vyriešia a trh sa ukludní, cena BTC sa opäť stabilizuje.

 
Zdroj: Kryptoweb.sk, Foto: redakcia