Nehnuteľnosti oproti letu mierne zdraželi, stále sú však lacnejšie ako pred rokom

30.11.2023 (17:25)

Nehnuteľnosti určené na bývanie v treťom štvrťroku v porovnaní s letom mierne zdraželi. Kupujúci však za domy a byty platili menej ako pred rokom, dynamika poklesu cien v porovnaní s letom vzrástla.

Vyplýva to z aktuálnej správy Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). Zlacňovanie sa podľa nej prejavilo vo všetkých krajoch s výnimkou Trnavského.

„Celkovo realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v treťom štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 0,8 percenta," uvádza ŠÚ SR s tým, že sa nepotvrdil trend poklesu zaznamenaný v predošlom štvrťroku. V referenčnom medziročnom porovnaní na celoslovenskej úrovni kupujúci platili za domy a byty v priemere o 3,8 percenta nižšie sumy ako pred rokom, pričom zlacňovanie na medziročnej úrovni bolo vyššie ako v predošlom štvrťroku.
Dynamickejšie podľa ŠÚ SR klesli ceny nových nehnuteľností, a to o 4,6 percenta. „Existujúce nehnuteľnosti boli medziročne lacnejšie o 4,3 percenta a tempo poklesu cien tohto segmentu trhu sa zrýchlilo," konštatuje štatistický úrad. V dlhodobom porovnaní (v porovnaní s priemerom roka 2010 - bázický index) boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 79,5 percenta.

Z regionálneho hľadiska sa medzikvartálny rast cien nehnuteľností prejavil v piatich regiónoch Slovenska, najvýraznejšie v Nitrianskom kraji. „Pri existujúcich nehnuteľnostiach ceny stúpli v polovici z ôsmich regiónov Slovenska, najdynamickejšie v Nitrianskom kraji o 7,2 percenta," uvádza ŠÚ SR. Ako dodáva, novým nehnuteľnostiam rástli ceny len v troch krajoch, a to v Košickom, Trnavskom, a výraznejšie, o viac ako sedem percent v Nitrianskom kraji.

V porovnaní s cenami spred roka sa domy a byty predávali lacnejšie takmer vo všetkých regiónoch s výnimkou Trnavského, kde mierne vzrástli ceny nových aj existujúcich nehnuteľností. „V ostatných regiónoch sa byty predávali lacnejšie ako pred rokom, a to najmä pod vplyvom zníženia cien existujúcich nehnuteľností," uvádza ŠÚ SR. Pokles cien starších bytov a domov bol od 13,4 percenta v Žilinskom kraji po 1,1 percenta v Bratislavskom kraji. Pri nových bytoch a domoch bol pokles v piatich regiónoch, a to od 14,9 percenta v Žilinskom kraji po 4,4 percenta v Košickom kraji.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia