Banky.sk

Nehnuteľnosti zdraželi najvýraznejšie v Česku, viaceré krajiny vrátane Slovenska ale hlásia spomaľovanie tempa rastu cien

10.08.2017 (13:21)

Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil nové údaje o vývoji cien nehnuteľností v 1. štvrťroku 2017.

Z ich porovnania vyplýva, že za bývanie si v porovnaní s minulým rokom priplatili najviac Česi, a to až necelých 13%. Naopak, ušetrili obyvatelia Chorvátska (-0,4%) a Talianska (-0,1%). Detailnejší prehľad vyjadruje zhrnutie v tabuľke nižšie.

Ceny nehnuteľností na Slovensku rástli aj v 1. kvartáli 2017, avšak o niečo pomalšie ako bol priemer EÚ a eurozóny - medziročne o 3,8%. Spomalenie rastu cien je obratom oproti minulému roku, kedy bol rast cien na Slovensku rýchlejší ako európsky priemer. Pomalší rast cien nehnuteľnosti na Slovensku sa v prvom štvrťroku týkal tak novej výstavby, ako aj existujúcich bytov. V porovnaní so záverom minulého roka ceny nehnuteľností na Slovensku mierne poklesli, medzikvartálne o 2,4%. Trh na Slovensku podľa odborníkov na financovanie nehnuteľností z ČSOB vykazuje prvé náznaky nasycovania dopytu. K citeľnejšiemu nasýteniu trhu v hlavnom meste by mohlo prísť do troch rokov, po dostavaní ohlásených a rozostavaných projektov.

Neprehliadnite
Dovolenkové preferencie Slovákov
Hotovosťou? Kreditkou? Debetkou? Rady k platbám v zahraničí.
Pravidlá bezpečnosti pri používaní karty (nielen) v zahraničí
Platby do zahraničia sú jednoduchšie. Dajte si však pozor na detaily!
Dovolenkové krajiny, kde ušetríte na výbere z bankomatu
Ako riešiť stratenú, „zhltnutú“ a ukradnutú kartu na dovolenke

Nehnuteľnosti vo väčšine krajín európskej dvadsaťosmičky v 1. štvrťroku 2017 zdraželi, medziročne v priemere o 4,5 %.

Ceny nehnuteľností rastú viac menej v celej Európskej únii, aj keď približne polovica krajín zaznamenala spomalenie rastu oproti predchádzajúcim štvrťrokom. Veľmi výrazne rastú ceny stále v Českej republike, pobaltských krajinách, ale aj v susednom Maďarsku, kde bol zaznamenaný silný rast už aj v minulom roku. Naďalej rastú vo Veľkej Británii, aj keď miernejším tempom ako tomu bolo v rokoch 2014 – 2015,“ približuje situáciu riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB Jozef Futrikanič.

Na druhej strane, ak by sme porovnali vývoj cien na medzikvartálnej báze, teda prvý štvrťrok tohto roka a posledný kvartál minulého roka, sedem krajín EÚ vrátane Slovenska už zaznamenalo aj zlacnenie nehnuteľností určených na bývanie.

Spomalenie na Slovensku

Na Slovensku rástli ceny bývania v prvom štvrťroku 2017 pomalšie, ako bol priemer EÚ a eurozóny, medziročne o 3,8 %. Pre porovnanie, koncom minulého roka rástli nehnuteľnosti na Slovensku rýchlejším, 8,3% medziročným tempom. Ak by sme porovnali rast cien v posledných troch mesiacoch minulého roka a prvých troch mesiacoch tohto rok, ceny sa dokonca znížili, a to o 2,4%. Výraznejší medzikvartálny pokles zaznamenala v rámci EÚ však len Malta (-5,4%).

Trh na Slovensku podľa Futrikaniča vykazuje prvé náznaky nasycovania. Nové bytové projekty vo výstavbe sa predávajú stále veľmi dobre, rovnako tak aj staršia ponuka bytov, avšak v niektorých projektoch a lokalitách je cítiť mierne spomalenie predaja. K rovnováhe medzi dopytom a ponukou by podľa neho mohlo na trhu prísť počas roka 2019.

Očakávame, že k citeľnejšiemu nasýteniu trhu v hlavnom meste by mohlo prísť do dvoch - troch rokov. Pre developerov nových projektov bude ťažšie získať nových kupujúcich pred začiatkom výstavby v takej vysokej miere ako doteraz. V nedávnej minulosti, ale aj v prípade niektorých aktuálnych projektov sme zaznamenali až 50% predpredaj bytov pred začatím reálnej výstavby. Konkurencia dokončených a rozostavaných bytových projektov v Bratislave bude o dva roky relatívne vysoká, čo pravdepodobne povedie ku korekcii nárastu a stabilizácii cien,“ dodáva Jozef Futrikanič na záver.
Medziročný vývoj cien nehnuteľností v 1Q 2017
 
2017-08-19-csob-cenyNehnutel

zdroj: Eurostat, prepočty ČSOB
Zdroj: ČSOB, Foto: redakcia