Banky.sk

Nemecký úrad pre finančný dohľad skúma, či Daimler a Volkswagen nepoškodili akcionárov

08.08.2017 (13:16)

Podľa médií firmy Daimler a Volkswagen samy oznámili protimonopolnému úradu spoluprácu, ktorá by sa mohla považovať za kartelovú dohodu, aby sa im znížili možné pokuty. Nemecký úrad pre finančný dohľad skúma, či nepoškodili akcionárov, ak im taký fakt hneď neoznámili.

Nemecký úrad pre finančný dohľad (BaFin) preveruje, či automobilky Daimler a Volkswagen neporušili pravidlá o zverejňovaní informácií, ak investorom neoznámili, že úradu na ochranu hospodárskej súťaže samy oznámili spoluprácu, ktorá by sa mohla považovať za kartelovú dohodu. Podľa médií automobilky protimonopolnému úradu samy oznámili spoluprácu, aby sa znížili ich pokuty, ak sa ukáže, že obmedzili konkurenciu. BaFin však v pondelok uviedol, že skúma, či firmy neporušili svoje povinnosti, ak o takom fakte ihneď neinformovali aj akcionárov, keďže ide o informáciu, ktorá môže ovplyvniť ceny akcií.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

O možnom obmedzení konkurencie informoval časopis Spiegel, podľa ktorého nemecké automobily niekoľko rokov tajne spolupracovali v technickej oblasti. Spiegel napísal, že zamestnanci automobiliek sa dohodli napríklad na zmenšení nádrží pre roztok močoviny, ktorá slúži na redukciu emisií oxidu dusíka. Zmenšenie nádrží znížilo náklady a šetrilo priestor vo vozidlách, uviedol časopis.
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák