Nesprávni analytici alebo priveľa kontrariánov?

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
17.12.2012 (11:00)

Štúdia Bespoke Investment Group sa pozrela, ako spoľahlivo dokázali v tomto roku analytici ako celok odhadnúť vývoj cien jednotlivých akciových titulov amerického indexu Standard & Poor´s 500.

Akcie boli rozdelené do desiatich skupín podľa toho, aký bol pomer nákupných a predajných odporúčaní na začiatku roka.

V najlepšej skupine, kam patrili napríklad aj akcie Applu, boli tituly s najväčším pomerom nákupných ratingov oproti predajným. Jednoducho povedané, investičné tutovky. Naopak, posledný decil predstavoval akcie, ktorým verili analytici agregátne najmenej.

Spoločnosti, ktorým sa malo dariť najmenej, vyčnievali z radu

Od začiatku roka priniesli najvyšší výnos zo všetkých desiatich skupín a dosiahli zhodnotenie v priemere takmer 16,5 percenta. „Top trieda“ akcií pritom zarobila len necelých 13 percent, čo je približne rovnaký výkon ako dosiahol celý index.

Inak povedané, najmenej „milované“ akcie priniesli najvyššie zárobky a najviac odporúčané nevystúpili z tieňa priemeru. Niektoré z akcií, na ktoré boli analytici najskeptickejší, ako napríklad výrobca bielej techniky Whirpool alebo módny dom Gap, priniesli vyše 70-percentné zhodnotenie. To sa nepodarilo ani najpreferovanejšiemu Applu. Naproti tomu, len štyri akcie z predikovanej najhoršej päťdesiatky stratili vyše desať percent.

Ako možno prekvapujúce zistenia štúdie Bespoku vysvetliť?

Prvým a najjednoduchším odôvodnením je nesprávny odhad odborníkov vydávajúcich odporúčania. Iné vysvetlenie by mohlo hovoriť o prítomnosti mnohých kontrariánskych investorov, ktorí sa snažia robiť opak toho, čo konsenzus trhu. Obe príčiny sa však javia ako prílišné zjednodušovanie a videnie sveta len v čierno bielych farbách.

Začiatok práve sa končiaceho roka bol však obklopený veľkými neistotami, turbulenciami a obavami najmä o rozpad eurozóny. S nadsázkou povedané, osud sveta závisel od krokov politikov, ktorí často nedodržali, čo sľúbili. V takomto investičnom prostredí boli preferované iné akcie ako tie, ktoré najviac zarobili, keď profitovali zo solídneho rastu americkej ekonomiky, obnovy spotrebiteľskej dôvery a realitného trhu, ako aj z rozprestretia záchrannej siete Európskej centrálnej banky nad eurozónou.

Nie je teda potrebné haniť analytikov, ani viniť kontrariánov. Vešteckú guľu nemal (asi) nikto z nich, aj keby ju chcel mať každý. Vrátane mňa. Ak chce investor trh poraziť, potrebuje mať odvahu a musí sa správať odlišne ako väčšina. Držím vám aj sebe v tom palce.

Neprehliadnite:
Dopyt bohatých po investíciách z vášne má rastúci trend
S vekom rastú aj nároky na boháčov
Západ nie je bezpečnejší iba kvôli nízkym výnosom
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA