Ochota vziať si pôžičku na pokrytie vianočných výdavkov medziročne stúpla

19.11.2020 (18:40)

Nad pôžičkou premýšľa osem percent opýtaných, čo je o tri percentuálne body viac ako vlani.

Rizikové správanie Slovákov sa pred vianočnými sviatkami zvýšilo. Potvrdzuje to prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus, v ktorom osem percent Slovákov priznalo, že sú ochotní sa pre sviatky zadlžiť. Pred rokom to bolo pritom len 5 % ľudí. Takéto správanie je veľmi nebezpečné. Domácnosť sa úverom a jeho splácaním môže dostať po Vianociach do vážnejších finančných problémov. Rovnako to vidí aj Maroš Ovčarik z Finančného kompasu, neodporúča vziať si úver na pokrytie Vianoc.

Možností pôžičiek je pritom viacero, ako napríklad kreditná karta a povolené prečerpanie na účte. "Banky pri kreditných kartách poskytujú bezúročné, väčšinou 45-dňové, obdobie. Ak financie v tomto období vrátite, banka si nezapočíta žiadny úrok. Riziko sa však skrýva v približne 20-percentnom úroku, ak peniaze nestihnete vrátiť," varuje Ovčarik. Úroková sadzba pri bežnom spotrebiteľskom úvere je v priemere pritom 6 až 7 %. Drahé sú aj tzv. rýchle peniaze od nebankovky. Preplatenie nebankových pôžičiek spolu s celkovými nákladmi a poplatkami patrí podľa neho k najvyšším na trhu.

"Úver si neberte, kým ste nezvážili všetky ostatné možnosti. Zamyslite sa, akú výšku splátky a počas akého obdobia ste schopní splácať," radí Ovčarik. Pri výbere pôžičky je dobré si všímať ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou, nielen samotný úrok. Patria sem napríklad poplatok za schválenie žiadosti, vedenie úverového účtu alebo poistné.

Krajným riešením, ale určite lepším ako úver alebo pôžička, môže byť železná rezerva. "Tento rok, viac ako ktorýkoľvek iný, ukázal dôležitosť sporenia peňazí do rezervy. Nemala by padnúť na vianočné nákupy, ide o peniaze na horšie časy spojené so stratou zamestnania, chorobou alebo inými nepredvídateľnými udalosťami. Pokiaľ však rodina prišla o časť príjmov a nevie, ako inak vykryť vianočné sviatky, odporúčam radšej ako úver použiť rezervu. Minuté peniaze treba hneď po sviatkoch do rezervy znova doplniť," upozorňuje L. Gergeľová odborníčka na osobné financie.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že Slováci plánujú na darčeky minúť v priemere 195 eur, čo je približne rovnako ako minulý rok. Gergeľová upozorňuje, že vianočné darčeky nie sú jediná položka počas príprav na sviatky. "Darčeky tvoria asi polovicu nákladov na prípravu Vianoc. S približne rovnakou sumou, teda s 200 eurami, musia domácnosti počítať aj pri nákupe potravín na sviatočný stôl či pri výzdobe. Celková suma za Vianoce sa tak môže vyšplhať aj na 400 eur," dopĺňa.

Počas tohto roka si napríklad mnohí Slováci pod stromčekom nájdu aj finančnú hotovosť. "Zaujímavým zistením prieskumu je nárast percenta ľudí, ktorí chcú na Vianoce darovať hotovosť. Kým pred piatimi rokmi išlo o 10 % respondentov, dnes je to skoro dvojnásobne viac, takmer 20 % ľudí," uviedol Martin Slosiarik z agentúry Focus.
 
Zdroj: SITA, Foto: Nicole De Khors, Burst.shopify.com