Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zruší maximálna výška náhradného výživného

25.11.2021 (18:40)

Zruší sa aj testovanie príjmu ako jedna z podmienok nároku na náhradné výživné.

Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zruší maximálna výška náhradného výživného od štátu. Vyplýva to z novely zákona o náhradnom výživnom, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Štátne náhradné výživné môže v súčasnosti dosiahnuť najviac 3,7-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, aktuálne 368,37 eura. Zruší sa aj testovanie príjmu ako jedna z podmienok nároku na náhradné výživné.

Náhradné výživné, ktoré sa poskytuje oprávneným osobám, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok, sa zvýši z 30 percent sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo je aktuálne 29,87 eura na 0,7-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, v súčasnosti na 69,69 eura. Touto zmenou sa podľa poslancov finančne podporí približne 1 000 detí, ktoré už aktuálne poberajú takéto náhradné výživné a súčasne v systéme pribudne zhruba 1 700 ďalších detí, ktoré majú sirotský dôchodok nižší ako 70 eur.

Oprávnená osoba bude môcť požiadať o náhradné výživné ihneď po podaní návrhu na vykonanie exekúcie. V súčasnosti musí oprávnená osoba čakať na uplynutie dvoch mesiacov od podania návrhu na vykonanie exekúcie, kým si môže uplatniť nárok na náhradné výživné. Náhradné výživné sa bude po novom poskytovať odo dňa úmrtia rodiča, a nie až odo dňa podania žiadosti, ako je to v súčasnosti. Podľa poslancov sa tak zamedzí súčasnému stavu, keď dieťa po úmrtí rodiča za obdobie približne dvoch mesiacov nedostáva žiadnu finančnú podporu od štátu.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia