Online banky sa púšťaju do kreditiek

Autor: Andrej Dorič
12.09.2012 (07:00)

Internetové banky postupne rozširujú svoje portfólio služieb najmä o úverové produkty. 

Minulý týždeň online banka ZUNO uviedla na trh nový produkt - bezkontaktnú kreditnú kartu. BANKY.sk sa pozreli na podobné kreditky iných bánk a porovnávali.

ZUNO tvrdí, že pri kreditke vsadila na transparentnosť, jednoduchosť a nulové poplatky. Mesačný poplatok je skutočne nulový. Na porovnanie ČSOB si účtuje za kreditky podľa typu od 1 eura (MasterCard neembosovaná) až po vyše 12 eur mesačne (150 ročne) pri MasterCard Gold.

UniCredit Bank vám za kreditku Visa Electron zaúčtuje mesačný poplatok vo výške 1,10 eur a za Gold kreditku zaplatíte 5 eur mesačne.

ZUNO ponúka pri novej kreditke aj jedno z najdlhších bezúročných období v trvaní až 55 dní. Bežne majú banky toto obdobie 45 dňové. V UniCredit Bank však môžete dostať aj kreditnú kartu DinersClub White, kde má môžete využiť až 60 dňové bezúročné obdobie. Konkurenčná internetová mBank vám nezúročí 54 dní.

Kreditka od ZUNO má aj bezpečnostné prvky. „Klienti majú možnosť vypnutia alebo zapnutia internetových platieb. Kreditka je tak bezpečnejšia a klient má nad svojimi transakciami väčšiu kontrolu,“ hovorí Eva Štangová, supervisor vývoja kreditných kariet v ZUNO.

Porovnanie kreditiek
Banka typ kreditky  mesačný poplatok 
ZUNO MasterCard embosovaná 0 eur
ČSOB MasterCard neembosovaná 1 euro
UniCredit Bank Visa Electron 1,10 eur
Slovenská sporiteľňa Visa Classic 1,25 eur
mBank Visa Classic 0/1,50 eur podľa použitia

Neprehliadnite: Porovnanie poplatkov za kreditné karty všetkých bánk

Bezkontaktnosť

ZUNO sľubuje aj možnosť využívania kreditky ako debetnej karty s tým, že si na ňu môžete vložiť vlastné peniaze. Táto funkcia však nie je taká výnimočná. Na kreditný účet si môžete zaslať peniaze zo svojho bežného účtu aj v ČSOB či UniCredit Bank.

„Výhodou kreditnej karty je, že klient sa sám rozhoduje o výške svojej mesačnej splátky. To znamená, že je na jeho zvážení, či splatí celú čiastku alebo len určité percento z prečerpaného úverového rámca kreditnej karty. Povinná minimálna splátka je ohraničená na minimálne 5 % z dlžnej sumy, ale klient môže splatiť aj viac,“ vysvetľuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Výhodou kreditky od ZUNO môže byť bezkontaktná technológia PayPass, ktrorou môžete platiť za nákup do výšky 20 eur bez zadávania PIN kódu. ČSOB bezkontaktné kreditky nemá a UniCredit má bezkontaktné len platobné nálepky StickAir, ktoré vydáva v dvoch formách. Ako platobnú kartu k účtu, resp. k balíku služieb a ako bezkontaktnú dobíjateľnú platobnú nálepku bez potreby založenia účtu.

Neprehliadnite:

Zľavy za aktivitu
Niektoré banky odmeňujú aktívnych používateľov kreditky rôznymi vernostnými zľavami. ZUNO zatiaľ používateľov kreditky neodmeňuje, ale do budúcnosti nad tým uvažuje.

Ak máte v UniCredit Bank kreditku VISA Classic Sphere, môžete získať množstvo zliav z cien tovarov a služieb až do výšky 30 % takmer v 8 000 obchodoch na Slovensku a v zahraničí. „Pri aktívnom používaní VISA Classic Sphere môže klient výrazne ušetriť aj na mesačných poplatkoch za kartu,“ dodáva Ďuďáková.

Slovenská sporiteľňa čoskoro (od októbra) spustí službu odmena za platbu kreditnou kartou, tzv. „money back“, vďaka ktorej môžete získať až 1 % späť z každej platby kreditkou. Za platbu elektronickou kreditnou kartou (VISA Classic a Gold) banka vráti 0,5 % z nákupu, pri platení embosovanou kreditkou (VISA Classic a Gold) je to až 1 % z nákupu.


Foto: Ivan Sedlák