Paríž konaj a neintervenuj!

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
19.02.2013 (07:00)

V eurozóne sa začalo diskutovať, že silnejúce euro na devízovom trhu škodí obnove ekonomiky menovej únie cez znižovanie konkurencieschopnosti jej exportérov na zahraničných trhoch.  
 
Podľa francúzskych, tradične intervencionistických, lídrov by mal preto existovať nástroj či politika, ktorá by regulovala silu eura a stanovila „správny“ pomer jednotnej meny voči ostatným.

V trhovej ekonomike, za ktorú sa sama (aspoň zatiaľ) považuje aj eurozóna, platí, že cena akéhokoľvek produktu, vrátane kurzu eura, je stanovovaná na základe ponuky a dopytu na trhu. Neexistuje žiadny geniálnejší a férovejší spôsob, ktorý by dokázal určiť objektívnejší kurz ako trhový mechanizmus. Akýkoľvek administratívny, na prvý pohľad bezbolestný a jednoduchý, zásah zhora by mohol priniesť maximálne krátkodobé výhody pre časť ekonomických subjektov. Avšak len za cenu a zväčšenia globálnych nerovnováh s dlhodobými negatívnymi dopadmi pre všetkých ostatných. 

Nárek francúzskych politikov je skôr pripomenutie toho, že miestna ekonomika má problémy s klesajúcou konkurencieschopnosťou. Kým nebude tento problém vyriešený, bude sa jej na svetových trhoch ťažko presadzovať prakticky pri akejkoľvek úrovni kurzu. Navyše z dlhodobého hľadiska nemožno dosiahnuť zlepšenie postavenia cez manipulácie s výmenným kurzom, ale prostredníctvom dlhodobých a často nepopulárnych štrukturálnych reforiem, ktoré zvýšia produktivitu a znížia ceny a náklady.

Takéto kroky spôsobia, že sa Paríž spolu s ostatnými južanskými krajinami priblíži k vysokému nemeckému štandardu a celá menová únia sa stane viac homogénnejšia. Potom nebude euro pre jedny krajiny veľmi silné a pre zvyšok podhodnotené, čo spôsobuje problémy jadru aj periférii. 

Dnes totiž podľa analýzy Deutsche Bank platí, že „prah bolesti“ z nadhodnoteného eura leží v prípade Nemecka až na úrovni 179 dolárových centov, zatiaľ čo v prípade Francúzska už na 124 centoch a ešte nižšie v prípade Talianska. V oboch prípadoch teda nad úrovňami aktuálneho kurzu.

Neprehliadnite:
Cesta k pravému úspechu je kľukatá
Slovenská ekonomika sa vyhla prepadu, ale spomalila
Vernostný klub J&T BANKY získal ocenenie
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA