Peňaženka NFC v praxi

Autor: Jozef Orgonáš
23.03.2013 (08:00)

Testovali sme

O2 spolu s Tatra bankou predstavili pred niekoľkými týždňami prvú skutočne mobilnú platbu na Slovensku realizovanú technológiou NFC. Skutočne mobilná znamená bez akýchkoľvek prídavných zariadení (Tatra banka ponúka obal iCarte na iPhone). Ak máte niektorý z mobilných telefónov s NFC, ktorý je certifikovaný spoločnosťou Visa (aktuálne pre Slovensko Samsung Galaxy S3 a Samsung Galaxy Mini 2), môžete naozaj platiť mobilom bez toho, aby ste mali so sebou peňaženku. Bezkontaktná platba je možná v limite do 20 eur bez PIN-u, prípadne s PIN-om bez obmedzenia. Nenechali sme si ujsť možnosť vyskúšať mobilnú platbu v praxi. S reálnym telefónom prepojeným na reálny bežný účet v banke.

Bezkontaktné platby na Slovensku
Na Slovensku je už dnes v obehu vyše 1 milióna bezkontaktných platobných kariet (čo predstavuje 43 % z celkového množstva), pričom používatelia môžu platiť bezkontaktne v najrôznejších obchodoch. Dovedna je na Slovensku viac ako 8300 terminálov, z ktorých takmer 30 % podporuje bezkontaktnú platbu. Zatiaľ čo v roku 2011 boli bezkontaktnou metódou zrealizované úhrnné platby za 3,3 milióna eur (zdroj: Tatra banka), v roku 2013 to bolo za 16,5 milióna eur. Bezkontaktné platby a najmä mobilné platby majú obrovskú budúcnosť, spoločnosť Visa predpokladá, že do roku 2020 sa bude polovica platobných transakcií uskutočňovať mobilnou bezkontaktnou metódou, teda vďaka technológii NFC. Dnes predstavujú mobilné platby iba 1 % zo všetkých transakcií. Pre zaujímavosť, priemerná výška klasickej bezkontaktnej platby na Slovensku realizovanej cez kartovú spoločnosť VISA je 8,5 eura.

Prvá skutočne mobilná platba zrealizovaná v kníhkupectve Panta Rhei bola vo výške 26 eur – o knižky ste mali možnosť súťažiť na facebookovej stránke PC REVUE

O2, Tatra banka a mobil s NFC
Slovensko sa vďaka aktivite Tatra banky a O2 zaradilo medzi inovátorské krajiny v Európskej únii, kde možno platiť mobilne a bezkontaktne bez akéhokoľvek prídavného zariadenia k telefónu. To znamená, že stačí skutočne iba priložiť mobil k bezkontaktnému terminálu a zaplatiť za ľubovoľný tovar. Na bezkontaktnú mobilnú platbu musíte mať niekoľko vecí – mobil s NFC certifikovaný spoločnosťou VISA, špeciálnu SIM kartu s NFC a bežný účet v Tatra banke prepojený na SIM kartu s NFC. Ešte je potrebná aj špeciálna mobilná aplikácia O2 Karty (dostupná v Google Play). Novú SIM kartu vám bezplatne vydajú zatiaľ v 50 predajniach mobilného operátora O2 po Slovensku. Tatra banka si za aktiváciu bezkontaktných mobilných platieb pýta aktivačný poplatok 10 eur, veríme, že rozšírením tejto služby sa poplatok zruší. Služba O2 Karty v mobile zabezpečuje akési rozhranie medzi zabezpečenou SIM kartou s NFC a bežným účtom klienta v Tatra banke. Bezkontaktná mobilná platba sa realizuje rovnako ako bežná bezkontaktná platba, v tomto prípade treba k terminálu priložiť mobilný telefón. Ak výška platby nepresahuje 20 eur, netreba zadávať PIN a platba prebehne automaticky (možno manuálne zvoliť zadávanie PIN kódu vždy). Pri platbe nad 20 eur je vždy nevyhnutné zadávať PIN. Automatické platby do 20 eur sa môžu zrealizovať max. v kumulatívnej výške 60 eur za deň. Pre prípad straty telefónu Tatra banka poisťuje svojich klientov. Ak klient ihneď nahlási stratu svojho telefónu a ten bude ako peňaženka zneužitý na platby, pri ktorých netreba zadávať PIN kód, Tatra banka mu bude sumu refundovať. Treba totiž podotknúť, že automatická bezkontaktná mobilná platba funguje aj s vypnutým a dokonca i s vybitým telefónom.

Telefón stačí priložiť k bezkontaktnému terminálu (akoby ste mali v ruke bezkontaktnú platobnú kartu); pri platbe nad 20 eur treba zadať v aplikácii PIN kód

Berieme telefón do ruky a ideme nakupovať
Nenechali sme si ujsť príležitosť a medzi prvými na Slovensku sme vyskúšali mobilnú platbu skutočne v praxi. Mobilný operátora O2 nám poskytol mobilný telefón so SIM kartou s NFC, Tatra banka nám venovala 30 eur na testovacom účte a mohli sme sa do toho pustiť. Začiatkom februára sme sa vybrali do nákupného centra Eurovea v srdci Bratislavy a vyhliadli sme si kníhkupectvo Panta Rhei, kde by nemal byť problém mobilnú platbu vykonať. Vošli sme teda do obchodu, vybrali dve knižky (nedávno ste mali možnosť o ne súťažiť na facebookovej stránke PC REVUE) v celkovej hodnote 26 eur a prešli k pokladni. Na mobile sme spustili aplikáciu O2 Karty v mobile, zadali PIN a aplikácia jasne zahlásila, že je pripravená na realizáciu platby. Milá pokladníčka nahodila všetko do systému a požiadala nás, aby sme priložili k terminálu platobnú kartu. Teraz prišla tá správna chvíľa, aby sme namiesto platobnej karty priložili k terminálu mobil – učinili sme tak a ani nie do jednej sekundy bola celá transakcia zavŕšená, pričom sa na displeji telefónu zobrazilo potvrdenie platby. Vyskúšali sme aj platbu bez PIN kódu. Nastavili sme automatické zúčtovanie platieb vo výške do 20 eur (bez potreby zadania PIN kódu), zakúpili baliaci papier v cene 30 eurocentov, priložili telefón k terminálu a bez zadania PIN kódu sa zrealizovala aj táto platba. Rýchle, komfortné a pohodlné. Samozrejme, nezabudli sme celý nákupný proces natočiť, video z nákupu nájdete na našom virtuálnom DVD REVUE.

Z kníhkupectva odchádzame s dvoma knihami pre našich čitateľov – zaplatili sme ich mobilom, peňaženku sme vôbec nepotrebovali

Záver
Bezkontaktná mobilná platba funguje bezproblémovo a dodávame, že je to vysoko návyková funkcia. Ak sa osvedčí v budúcnosti (a ona sa osvedčí), nebudeme už viac musieť so sebou nosiť peňaženku. Aktuálne obmedzenie portfólia podporovaných telefónov je spôsobené nutnosťou certifikácie telefónov a aplikácií kartovou spoločnosťou, a to najmä z bezpečnostného hľadiska, pretože zmena firmvéru telefónu môže zmeniť funkcionalitu NFC. Trúfame si tvrdiť, že do piatich rokov budú bezkontaktnú mobilnú platbu podporovať všetci významní slovenskí mobilní operátori a aj všetky významné banky u nás. Víziu, že do roku 2020 sa bude až polovica transakcií uskutočňovať mobilom, považujeme za reálnu. PC REVUE pokladá bezkontaktnú mobilnú platbu cez NFC za jednu z najužitočnejších technológií blízkej budúcnosti.

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue