Podmienky na emisiu krytých dlhopisov sa zosúladia

02.11.2021 (18:30)

Hlavným cieľom právnej úpravy je harmonizovať právny rámec krytých dlhopisov, ktoré musia spĺňať určité štrukturálne požiadavky.

Slovensko zosúladí podmienky na emisiu krytých dlhopisov s pravidlami Európskej únie. Parlament schválil novelu zákona o bankách, ktorá by zároveň mala zabezpečiť rozvoj trhov s krytými dlhopismi. Taktiež by sa mali obmedziť potenciálne riziká a slabé miesta v oblasti finančnej stability. Kryté dlhopisy tak budú vyhovovať európskym štandardom a požiadavkám trhu.

Financovanie hypotekárneho bankovníctva prostredníctvom vydávania hypotekárnych záložných listov od začiatku roka 2018 na Slovensku zaniklo a začal platiť nový rámec pre vydávanie dlhopisov. Vydávanie krytých dlhopisov nie je naviazané na hypotekárnu licenciu a banky sa môžu rozhodnúť, či takéto kryté dlhopisy budú emitovať a v akom objeme. Predošlá právna úprava vydávania hypotekárnych záložných listov ako zdroja financovania hypotekárnych úverov pochádzala ešte z roku 1996. Hoci v čase svojho vzniku bola pomerne progresívna a odôvodnená v kontexte vznikajúceho hypotekárneho trhu, neskôr už do veľkej miery nevyhovovala rozvoju trhu s úvermi na bývanie.

Hlavným cieľom právnej úpravy je harmonizovať právny rámec krytých dlhopisov, ktoré musia spĺňať určité štrukturálne požiadavky. Ide o mechanizmus dvojitej ochrany, zabránenie automatickej skoršej splatnosti v prípade úpadku, vysokú kvalitu aktív v krycom súbore, ich oddelenie a vyňatie z majetkovej podstaty v prípade úpadku, ako aj jednotné európske označovanie. Ide aj o zosúladenie informácií, ktoré má banka zverejňovať pre investorov a definovanie tých informácií, ktoré má predkladať Národnej banke Slovenska.

Účinnosť ustanovení týkajúcich sa krytých dlhopisov sa navrhuje na 8. júla 2022. Pri ustanoveniach vyplývajúcich z aplikačnej praxe sa navrhuje účinnosť od 10. decembra 2021, resp. 1. januára 2022.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák