Pozor na prílišné zadlženie pred Vianocami

Autor: redakcia
29.11.2019 (09:50)

Pred Vianocami máme tendenciu ľahšie podľahnúť neuváženým nákupom. Prinášame vám návod na to, ako si udržať financie pod kontrolou a nezruinovať pritom finančný rozpočet.
 

1. Zistite si, koľko môžete minúť

Skôr než pristúpite k nákupom vianočných darčekov dôkladne si zanalyzujte vašu finančnú situáciu. Nezabudnite, aj po Vianociach budete musieť z niečoho žiť.

2. Nakupujte v limitoch svojich možností

Platí základné pravidlo, míňať by ste mali iba toľko, koľko vám umožňuje náš finančný rozpočet. Aj nákup na splátky je v podstate forma úveru.

3. Na finančnú rezervu nesiahajte

Finančná rezerva má svoj účel a má slúžiť na preklenutie nepredvídateľných udalostí ako je napríklad dlhodobá PN či strata zamestnania. Vianočné darčeky kupujte z peňazí, ktoré ste si odkladali na vianočné nákupy.

4. Nezadlžujte sa

Úverom sa financujú veci dlhodobej spotreby, a preto by jeho splatnosť nemala byť dlhšia ako
životnosť tovaru, ktorý ste si na úver kúpili. Preto nákup vianočných darčekov na úver nie je vhodným riešením. Nezabúdajte na to, že úver je záväzkom na dlhé obdobie a okrem požičanej sumy splácate aj úroky. Cena vianočných darčekov zakúpených cez úver by sa tak značne predražila.

5. Nákupný zoznam dodržujte

Vyčleňte si sumu peňazí určených na nákup vianočných darčekov a snažte sa neminúť viac.

6. Porovnávajte ceny v obchodoch

Urobte si prieskum cien v kamenných a internetových obchodoch. Porovnajte ich a pre najvýhodnejšiu ponuku sa rozhodnite. Všeobecne platí, že ekonomicky výhodnejšie sú nákupy cez internet. Okrem toho, že nakupujete z pohodlia domova, môžete cenové relácie jednotlivých tovarov priebežne monitorovať a porovnávať. To vám umožní nekonať pod stresom a nákup si poriadne premyslieť.

7. Počkajte na výpredaje

Využite ponuku vianočných alebo povianočných výpredajov. Dnes je ponuka tovarov naozaj bohatá, nemusíte sa obávať, že obchod bude mať vypredané.

8. Načasovanie je dôležité

Nákupom na poslednú chvíľu sa vyhýbajte. Pod stresom pomerne ľahko podľahnete neuváženým nákupom a predraženým cenovým ponukám.

9. Vytvorte si povianočnú rezervu

Popri zostavovaní finančného rozpočtu na nákup vianočných darčekov nezabudnite aj na vyčlenenie finančných prostriedkov na zabezpečenie bežných výdavkov v povianočnom období, a to tak, aby ste obdobie do najbližšej výplaty prečkali bez finančnej ujmy.

Tieto finančné rady pre spotrebiteľov pripravila Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
 
Zdroj: Slovenská banková asociácia, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com