Pre polovicu Slovákov je pri výbere dovolenky najdôležitejší relax

01.08.2016 (10:15)

Aj preto na nej míňame najviac peňazí na dobré jedlo a kaviarne, ukázal dovolenkový prieskum.

Dovolenka na Slovensku alebo v zahraničí? Bez ohľadu na destináciu platí pre Slovákov pri výbere dovolenky jedno: preferujeme najmä relax a poriadny oddych. A hoci najviac ľudí je za svoju dovolenku ochotných utratiť sumu do 500 eur, cena dovolenky ovplyvňuje pri rozhodovaní len 20% Slovákov. V porovnaní s minulosťou si už čoraz viac Slovákov pribaľuje do svojej peňaženky okrem hotovosti aj platobnú kartu, no počas dovolenky v zahraničí ju využíva aktívne len 37% ľudí. Práve platby kartou im pritom môžu, paradoxne, ušetriť nemalé peniaze.
 
Najdôležitejšie pre mňa je, aby som unikol z bežného života a poriadne si oddýchol“ – tak toto je kľúčové kritérium Slovákov pri rozhodovaní sa ohľadne svojej dovolenky. V prieskume Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse, tak odpovedalo až 51% opýtaných. A aj keď je cena pre nás v mnohých prípadoch tým najdôležitejším, v prípade rozhodovania sa o dovolenke nie je pre Slovákov až taká podstatná. Ako kľúčové kritérium pre výber dovolenky ju volí len niečo cez 19% ľudí a okrem relaxu a oddychu pred ňou uprednostňujú dokonca aj samotnú lokalitu. Jej výber je dôležitý až pre 29% Slovákov. Zhodli sa na tom dokonca takmer úplne rovnako ženy aj muži.
 
Keď za relaxom, tak poriadnym a to vrátane dobrého jedla. Slováci míňajú na dovolenke najviac peňazí zo svojho dovolenkového rozpočtu na dobré jedlo, obedy či večere v reštauráciach, ale aj posedenia v kaviarňach. Priznala sa k tomu približne tretina opýtaných. K relaxu však podľa Slovákov patrí aj nejaké to dobrodružstvo a práve do toho, vrátane fakultatívnych výletov, je ochotných investovať väčšinu svojich peňazí až 25% ľudí. Počas dovolenky sa však zvykneme rozmaznávať aj inak – až 20% ľudí zvykne zo svojho dovolenkového „vreckového“ minúť najviac peňazí na suveníry, či darčeky pre rodinu a priateľov. Nočný život počas dovolenky nie je pre ľudí to pravé orechové a to dokonca ani pre tých mladších. Väčšinu svojho dovolenkového rozpočtu míňa na nočný život celkovo len 1 % Slovákov, no a v prípade mladých vo veku 18 – 25 rokov len 4% opýtaných.

2016-primabanka-dovolenka

Cestovať s plnou peňaženkou hotovosti?

Či už ale trávime svoju letnú dovolenku v Tatrách, na Zemplínskej šírave, v Chorvátsku alebo v Tunisku, mali by sme si do peňaženky určite pribaliť aj platobnú kartu. Práve platby kartou, a to najmä v zahraničí, sa totiž Slovákom oplatia oveľa viac, ako výbery z bankomatov – sú rýchlejšie, jednoduchšie a najmä  LACNEJŠIE. Na Slovensku si na využívanie platobnej karty zvykáme stále viac a viac – a dnes ju už počas svojej domácej dovolenky aktívne využije až 71% ľudí. Pri cestách do zahraničia, kde práve vďaka používaniu platobnej karty môžeme ušetriť nemalé peniaze, ju však už aktívne využíva len 37% Slovákov. A čo teda odporúčajú banky? „Na dovolenku odporúčame cestovať s primeraným objemom hotovosti ale do peňaženky určite pribaliť aj platobnú kartu a snažiť sa ju počas dovolenky využívať v maximálnej možnej miere, pokiaľ je to možné. Platby kartou v zahraničí sú totiž oveľa lacnejšie ako výber hotovosti z bankomatu. Banky navyše zvyknú v cene svojich účtov poskytovať klientom bezplatné platby kartou doma aj v zahraničí. S platobnou kartou máte navyše peniaze k dispozícii prakticky kedykoľvek a nemusíte hľadať najbližší bankomat,” hovorí Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.
 

Banka vás môže za platby kartou aj odmeniť

Nie je to úplne bežné, ale predsa len sú na Slovensku banky, ktoré vás za platby kartou doma aj v zahraničí odmenia. Napríklad Prima banka majiteľov Osobného účtu  a tiež študentov využívajúcich Študentský účet za platby kartou odmení - a to výškou 0,5 % z objemu nákupov zaplatených platobnou kartou. Počas leta ponúka vrátenie 1% z uskutočnených platieb napríklad aj mBank.

Zdroj: Prima banka, Foto: redakcia