Pri výpadku príjmu si môžu úveroví klienti znížiť mesačné výdavky aj refinancovaním

20.07.2020 (14:40)

Cieľom refinancovania je nahradiť úver lacnejším a ušetriť na mesačnej splátke a celkovom preplatení.

Čas od času by si úveroví klienti mali skontrolovať podmienky svojho úveru a mali by sa zamyslieť nad refinancovaním. Len počas minulého roka totiž klesli priemerné úrokové sadzby na hypotékach takmer o polovicu. Niektorí klienti splácajú hypotéky s dvojnásobnými úrokovými sadzbami oproti aktuálnym úrokom, ktoré v súčasnosti poskytujú banky na nových úveroch. "Refinancovanie je teda pre mnohých cesta ako ušetriť a na rozdiel od odkladu splátok nejde len o krátkodobé riešenie," hovorí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.

Ako vyplynulo z prieskumu Poštovej banky, dvaja z piatich ľudí, ktorí majú hypotekárny alebo spotrebný úver, si myslia, že ich schopnosť splácať tieto záväzky sa nasledujúce tri mesiace trochu alebo oveľa zhorší. Odklad splátok je pritom iba jedna z možností, ako preklenúť náročnú finančnú situáciu. Pomôcť môže okrem odkladu a refinancovania aj poistenie úveru. Ak majú klienti úver poistený a splnia podmienky plnenia, môže im to pomôcť oveľa viac ako samotný odklad. "Napríklad poistenie pracovnej neschopnosti v Poštovej poisťovni kryje výpadok príjmu pre dlhodobú PN aj z dôvodu koronavírusu," povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Od 9. apríla 2020 majú klienti možnosť požiadať svoju banku o odklad splátok až na deväť mesiacov. "Odklad sa premietne v úverovom registri, ale nebude mať negatívny dopad na posudzovanie klienta v budúcnosti," uviedla analytička spoločnosti Fincentrum Zuzana Šimonová. Refinancovanie je výhodné pre tých, ktorí majú niekoľko úverov a potrebujú ich spojiť do jedného. Môžu si tak nielen znížiť splátku, ale aj sprehľadniť finančné výdavky.

Pri refinancovaní hypotéky nová banka väčšinou nezisťuje výšku príjmu klienta, len sa zaujíma o jeho existenciu. V čase pandémie však niektoré banky zjednodušené overovanie príjmu dočasne obmedzili z dôvodu zvýšeného rizika niektorých žiadateľov o úver. Ide najmä o ľudí, ktorí dočasne prišli o prácu alebo časť svojho príjmu. Ak by sa klientovi predsa len zišli peniaze navyše, aj keď nevie zdokladovať svoj príjem, môže refinančný úver navýšiť. Maximálne o 5 %, resp. 2 000 eur, pričom platí nižšia z týchto hodnôt. Takáto suma navýšenia je povolená aj bez dokladovania výšky príjmu.

Podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej je najlepšie snažiť sa problémovým situáciám vždy predísť a aj tu má klient na výber z viacerých možností. Mal by mať vytvorenú rezervu vo výške šiestich mesačných splátok. Mal by mať poistenie životných rizík alebo úveru, poisťovňa v týchto prípadoch môže splatiť zostatok istiny úveru. Taktiež by si mal klient nastaviť výšku splátok podľa pravidla, že maximálna výška mesačných splátok všetkých úverov je 40 % z príjmu domácnosti.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia