Príjem z predaja alebo výmeny virtuálnej meny taktiež podlieha zdaneniu

18.01.2022 (18:25)

Nakoľko na Slovensku nie je legislatíva v tejto oblasti všade jednoznačná, existuje viacero spôsobov, ako niektoré typy príjmov z krypta zdaňovať.

Aj príjem z predaja alebo výmeny virtuálnej meny podlieha dani z príjmu. Nakoľko na Slovensku nie je legislatíva v tejto oblasti všade jednoznačná, existuje viacero spôsobov, ako niektoré typy príjmov z krypta zdaňovať. Ako hovoria advokáti z právnickej kancelárie Highgate Law & Tax, ktorí spolupracujú na regulácii kryptomien s Ministerstvom financií SR, daňovník by si mal dávať pozor na ich zákonnosť, aby sa vyhol trestnoprávnym dôsledkom.

Zisky dosiahnuté na základe predaja alebo výmeny kryptomien sa v prípade fyzickej osoby štandardne zdaňujú pri sadzbe dane 19 % a 25 %, teda platí princíp progresívnej dane. Ak je fyzická osoba tzv. odvodovým rezidentom na Slovensku, základ dane je zároveň vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie pri sadzbe 14 %. O zdravotné poistné si však fyzická osoba môže znížiť základ dane.

Iné je to, ak fyzická osoba s kryptomenami podniká. „V takomto prípade platí dane a odvody ako živnostník. Právnické osoby zasa platia daň z príjmov pri sadzbe 15 % alebo 21 %. Do úplného kontextu treba ešte uviesť, že fyzická osoba stojaca v pozadí takejto právnickej osoby zrejme bude musieť raz zaplatiť 7-percentnú daň z dividend, prípadne daň z likvidačného zostatku, a prípadne odvodové povinnosti tejto fyzickej osoby,“ upozorňuje advokát Peter Varga z právnickej kancelárie Highgate Law & Tax.

Slováci často siahajú po rôznych nástrojoch, ako optimalizovať dane z predaja či výmeny virtuálnych mien. Je potrebné však dať pozor na zákonnosť. „Nielenže premlčacia doba môže byť hlavne pri trestnoprávnom kontexte dlhšia, ale aj štát môže mať v blízkej budúcnosti iné možnosti a záujem riešiť individuálne daňové pozície osôb dosahujúcich príjmy z krypta,“ zdôrazňuje Varga.

V praxi sa pri optimalizácii často podľa neho využívajú rôzne zákonné spôsoby. Sú nimi napríklad „presuny“ kryptomien na tuzemské alebo zahraničné právnické osoby, zmeny rezidencií, transakcie s kryptomenami napríklad pred koncom zdaňovacieho obdobia, vkladanie do fondov alebo trustov, rozpoznávanie súvisiacich nákladov a podobne. „Treba si uvedomiť, že u každej osoby je potrebné posudzovať osobitne zákonnosť akejkoľvek daňovej optimalizácie. Nie je možné totiž paušálne tvrdiť, že určitý nástroj je vždy, všade a u každého legálny,“ upozorňuje Varga.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia