Rok 2023 bude podľa PKS pre potravinárske odvetvie skúškou odolnosti

26.01.2023 (17:30)

Nastupujúca ekonomická recesia bude pre potravinárske obdobie v roku 2023 skúškou odolnosti. Európska únia uznala, že je potrebné venovať väčšiu pozornosť potravinovej bezpečnosti EÚ a jej zabezpečeniu voči svetovým výkyvom v dodávke surovín.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) uviedla, že po náročnom roku 2022, kedy sa potravinári museli vysporiadať s enormným nárastom cien surovín, pohonných hmôt, obalových materiálov a energií,bude rok 2023 ďalším ťažkým rokom. Ako toto obdobie zvládnu potravinárske podniky záleží najmä od systémových opatrení vlády. Informovala o tom v tlačovej správe riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Minulý rok enormne rástli vstupy nákladov na výrobu potravín, no na druhú stranu agrorezort vyhlásil výzvy na najvyšší ročný objem finančných prostriedkov v poslednej dekáde. Výzva na investície do potravinárskych podnikov bola navýšená na 240 miliónov eur. V roku 2023 bude dôležité vyhodnotenie a sprocesovanie tejto výzvy tak, aby sa prihlásené projekty mohli realizovať. Potravinári očakávajú predstavenie schém štátnej pomoci pre potravinársky priemysel ako systémovú podporu odvetvia z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Náklady výrobcov bude v roku 2023 ovplyvňovať schopnosť štátu flexibilne a účinne reagovať na vysoké ceny elektrickej energie a zabezpečenie cenovej dostupnosti energií na celý rok. Dostupnosť surovín bude naďalej ovplyvňovať vojenský konflikt na Ukrajine. Zvyšujúce sa náklady a inflácia spôsobuje znižovanie kúpyschopnosti obyvateľstva, taktiež spôsobuje aj zmenu spotrebiteľského správania.

V minulom roku mal legislatívny proces prijímania predpisov podstatný vplyv na podnikateľské prostredie. PKS očakáva, že dôležité zákony budú prijímané na základe dôkladného zváženia dopadov a diskusie so zástupcami odvetvia v riadnom legislatívnom procese. „Považujeme za neprijateľné obchádzanie zákona o tvorbe právnych predpisov tým, aby sa poslaneckými pozmeňujúcimi návrhmi menili zákony, ktoré s danou problematikou nesúvisia. Vláda aj zákonodarný zbor by mali dôsledne zvažovať dopady prijímanej legislatívy na podnikateľov a nezaťažovať ich v prebiehajúcej recesii dodatočnými nákladmi," uviedla riaditeľka PKS a dodala, že očakávajú diskusiu k sektorovým podzákonným právnym predpisom tak, aby sa odstránila zbytočná administratívna záťaž.
 
Zdroj: SITA, Foto: Tara Clark, Burst.shopify.com