S výstavbou novej jadrovej elektrárne sa neráta skôr ako po roku 2035

14.10.2019 (14:45)

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach je v súčasnosti v útlmovom režime.

S výstavbou novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sa neráta skôr ako po roku 2035. Skoršiemu termínu výstavby bráni podľa Ministerstva hospodárstva SR predĺženie pôvodne plánovanej prevádzkovej životnosti jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach na 60 rokov, teda do roku 2044 respektíve 2045. „Súbežná prevádzka jadrovej elektrárne V2 (celkový inštalovaný výkon 1 010 megawattov – poz. red.) s novou jadrovou elektrárňou by vyvolala rozsiahle investície na strane prevádzkovateľa prenosovej elektrizačnej sústavy vzhľadom na veľkú kumuláciu inštalovaného výkonu takmer v jednom mieste prenosovej sústavy,“ uviedlo ministerstvo vo svojej pravidelnej správe o bezpečnosti dodávok elektriny.

Ministerstvo hospodárstva je však presvedčené, že Slovensko by nemalo rezignovať na tento jadrový projekt. Plánovanú jadrovú elektráreň v Bohuniciach s celkovým inštalovaným výkonom 1 200 megawattov stále považuje medzi budúce “významné perspektívne projekty slovenskej energetiky“. „Z pohľadu celkovej bilancie regulačnej oblasti SR by bola výstavba novej jadrovej elektrárne efektívnejšia v prípade ako náhrada za existujúcu elektráreň V2. Vzhľadom na avizované predĺženie životnosti elektrárne V2, potvrdené Úradom jadrového dozoru a tiež vzhľadom na potreby pokrytia očakávaného dopytu po elektrine by uvedenie novej jadrovej elektrárne do prevádzky pripadalo do úvahy v časovom horizonte najskôr po roku 2035,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach je síce v súčasnosti v útlmovom režime, ale to podľa ministerstva neznamená, že by bol zastavený alebo zrušený. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pokračuje v činnostiach v rámci predprípravnej etapy projektu. Ministerstvo má podľa slov hovorcu ministra hospodárstva Maroša Stana záujem na jeho udržaní v stave, ktorý by umožnil pokračovanie, keď bude situácia na trhu s elektrinou vhodná pre jeho realizáciu.

Budúcnosť projektu závisí podľa ministerstva hospodárstva predovšetkým od ekonomických parametrov a vývoja situácie na trhu s energiou. Veľkoobchodná cena elektriny sa v súčasnosti pohybuje na úrovni zhruba 54 eur za megawatthodinu. Energetickí odborníci pritom hovoria, že výstavba novej jadrovej elektrárne sa oplatí pri cene 80 eur.
Za účelom realizácie projektu nového jadrového zdroja vláda SR v roku 2009 založila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS). Majoritným 51-percentným akcionárom sa stal štátny podnik JAVYS. Vláda pod vedením Roberta Fica sa koncom roka 2008 rozhodla, že do projektu zoberie aj českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá získala 49 % akcií JESS. Česká skupina má tiež záujem v projekte pokračovať.

Projekt získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko. Podľa zákona je proces EIA pre daný projekt platný sedem rokov, teda do roku 2023. Pri zmrazení projektu tak môže spoločnosť JESS prísť o vynaložené prostriedky a o zhruba štyri roky, ktoré si proces EIA vyžiadal.

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. Podľa investičného zámeru, ktorý bol posudzovaný v procese EIA, sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred piatich rokov od 4 do 6 miliárd eur.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia