Slovenky zarábajú o pätinu menej ako muži. Je to jeden z najvyšších rozdielov v EÚ

18.06.2019 (13:00)

Aké sú platové rozdiely medzi pohlaviami na Slovensku aj v ostatných krajinách EÚ?

Táto informácia asi takmer nikoho neprekvapí, aj keď 19 %-tný rozdiel je naozaj dosť. V podstate sme zvyknutí na to, že muži zarábajú viac ako ženy, čo je dané aj kultúrnymi zvyklosťami, keďže muž je považovaný za živiteľa rodiny. Dôvodov, pre ktoré ženy zarábajú menej ako muži, je viacero – od štúdia, cez profesijné zameranie a kariérny rast až po starostlivosť o rodinu.

O koľko zarábajú ženy menej ako muži?

Krajina O koľko zarábajú ženy menej ako muži?*
Estónsko 25,3 %
ČR 21,8 %
Nemecko 21,5 %
V. Británia 21,0 %
Rakúsko 20,1 %
Slovensko 19,0 %
Portugalsko 17,5 %
Fínsko 17,4 %
Lotyšsko 17,0 %
Švajčiarsko 17,0 %
Island 16,3 %
16,2 %
Holandsko 15,6 %
Francúzsko 15,2 %
Dánsko 15,0 %
Nórsko 14,9 %
Bulharsko 14,4 %
Litva 14,4 %
Španielsko 14,2 %
Maďarsko 14,0 %
Írsko 13,9 %
Cyprus 13,9 %
Švédsko 13,3 %
Grécko 12,5 %
Malta 11,0 %
Chorvátsko 8,7 %
Slovinsko 7,8 %
Poľsko 7,2 %
Belgicko 6,1 %
Luxembursko 5,5 %
Taliansko 5,3 %
Rumunsko 5,2 %
*rozdiel medzi priemernou hrubou hodinovou mzdou mužov a žien, vyjadrené ako % zo mzdy mužov, rok 2016

Slovenky zarábajú v priemere o 19 % menej ako muži a naša krajina sa tak zaradila medzi krajiny s najvýraznejším rozdielom medzi platmi mužov a žien. Nachádzame sa nad priemerom EÚ, ktorý je na úrovni cca 16 %.

Výraznejšie rozdiely v zárobkoch medzi pohlaviami nájdeme už len v 5 krajinách únie. Krajinou s najväčším „nesúladom“ medzi platmi mužov a žien je Estónsko, kde ženy zarábajú až o 25 % menej ako muži. Na druhom mieste sa umiestnila susedná Česká republika s rozdielom takmer 22 %. Nasleduje Nemecko (21,5 %), Veľká Británia (21 %) a Rakúsko (20,1 %).

Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Rumunsko, v ktorom je platový rozdiel najmenší, a to len 5,2 %. Podobne je na tom aj Taliansko, kde ženy zarábajú len o 5,3 % menej ako muži.

V rámci krajín V4 je najväčší platový rozdiel v už spomínanom Česku. Nasleduje Slovensko a menšie rozdiely ako u nás sú v Maďarsku (14%) aj v Poľsku (7%).

Čím sú dané rozdiely v zárobkoch mužov a žien?

Pod nižšie platy žien sa podpisuje viacero faktorov. Sú to individuálne skúsenosti, zručnosti a prax, úroveň dosiahnutého vzdelania, ale aj rozdielne profesie. Existujú totiž odvetvia, v ktorých sú priemerné platy vyššie, ale pracuje v nich viac mužov ako žien (napr. IT sektor či technické odvetvia). Okrem toho sú rozdiely dané aj tým, že ženy v určitej fáze svojho života odchádzajú na materskú dovolenku, kedy ich zárobok výrazne klesá. Zároveň platí, že ženy často uprednostňujú starostlivosť o rodinu pred kariérou, kvôli čomu nezastávajú tak často napríklad manažérske a lepšie platené pozície.

Vysokú školu má viac žien ako mužov

Keď sa pozrieme na vzdelanie, zaujímavosťou je, že ženy v priemere dosahujú o niečo vyššie vzdelanie ako muži. Priepastné rozdiely tam ale nie sú. V priemere za celú úniu má dokončené vysokoškolské vzdelanie 30 % mužov a 33 % žien. Na Slovensku má ukončenú „výšku“ necelá pätina mužov, ale až takmer 27 % žien. V prípade nižšieho vzdelania sú rozdiely medzi pohlaviami minimálne.

Dosiahnutý stupeň vzdelania teda nemá výraznejší vplyv na výšku mzdového ohodnotenia žien. Problém skôr spočíva v tom, že určité študijné obory, ktoré sú v praxi lepšie platené, častejšie vyštudujú muži ako ženy. Príkladom môže byť IT sektor.

V kariérnom raste sú úspešnejší muži

Nižšie mzdové ohodnotenie žien má súvislosť aj s ich slabším kariérnym rastom. Muži totiž vo všeobecnosti zastávajú vyššie pozície ako ženy. V EÚ predstavujú len približne tretinu manažérov ženy, až dve tretiny teda tvoria muži. Najväčší podiel žien na manažérskych pozíciách je v Lotyšsku (46 %), v Poľsku a v Slovinsku (zhodne po 41 %). Naopak, najnižší podiel je v Luxembursku (19 %), na Cypre (21 %) a v ČR (25 %). Slovensko sa nachádza na úrovni európskeho priemeru, keďže ženy u nás zastávajú tretinu manažérskych pozícií.

Ženy častejšie pracujú na skrátený úväzok

Dopad na nižšie zárobky žien má aj skutočnosť, že ženy častejšie pracujú na skrátený úväzok. Tento faktor je skôr typický pre „vyspelejšie, západné“ krajiny EÚ. V priemere za celú úniu pracuje na čiastočný úväzok len 9 % mužov, ale až 32 % žien. Lídrom je v tomto smere Holandsko, kde prácu na kratší úväzok zastáva až 76 % žien. Na čele rebríčka sa umiestnilo aj Rakúsko a Nemecko, kde takto pracuje až takmer polovica žien. Tieto čísla zahŕňajú aj ženy, ktoré majú napríklad dve zamestnania na skrátený úväzok. U nás na čiastočný úväzok pracuje minimum žien, len 8 % spomedzi všetkých zamestnankýň. Na spodnom konci tohto európskeho rebríčka sa umiestnili hlavne nové členské krajiny únie, okrem Slovenska aj Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko či Chorvátsko.
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com