Slovenská obchodná bilancia by si mohla v ďalších mesiacoch udržiavať kladné saldo

09.04.2021 (18:40)

V januári a aj vo februári skončil zahraničný obchod vo výraznom prebytku.

Bilancia zahraničného obchodu by mala byť podľa analytikov aj naďalej v kladných číslach. Už v januári a aj vo februári skončil zahraničný obchod vo výraznom prebytku. Napriek druhej vlne pandémie sa export udržal v úvode roka v dobre kondícií, import vzrástol miernejšie. Pozitívne sa pod náš export podpísali hlavne automobilky.

„Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch by si naša obchodná bilancia mohla udržiavať kladné saldo, a to aj pre nižší dovoz v dôsledku pandémie a lockdownu,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová. Slabší je napríklad dovoz pohonných látok, keďže cestovanie a mobilita ľudí je naďalej obmedzená.

Otázkou podľa analytičky zostáva, ako sa bude v ďalších mesiacoch vyvíjať export, a teda zahraničný dopyt, predovšetkým po automobiloch. Dopyt po automobiloch z ázijských krajín môže byť podľa nej naďalej pomerne silný, ale pokrivkáva dopyt z európskych krajín. „Okrem toho sú automobilky zasiahnuté aj nedostatkom čipov potrebných pri výrobe áut, keďže ich výrobcovia sa počas koronakrízy zamerali viac na čipy pre elektroniku a počítače,“ konštatuje Glasová.

Vývoj zahraničného obchodu je podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka ovplyvnený najmä priemyselnou produkciou. „Očakávame, že s postupným rastom produkcie priemyslu pôjde nahor aj export Slovenska,“ povedal pre agentúru SITA. Vďaka nízkej porovnávacej báze z minulého roka podľa neho uvidíme najbližšie mesiace veľmi dynamický nárast exportov. „Vo zvyšku roka by sa mal vývoj stabilizovať. Za celý rok očakávame nárast exportu okolo 10 %. Podobnú dynamiku očakávame aj v prípade importu,“ uzavrel Fojtík.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák