Slovenské firmy patria k najmenej digitalizovaným v Európe a ich zaostávanie sa prehlbuje

26.11.2021 (18:00)

Kým pred piatimi rokmi zaostávali slovenské spoločnosti v celkovom skóre digitalizácie za európskym priemerom zhruba o 12 %, aktuálne predstavuje rozdiel takmer 30 %.

Slovenské firmy patria k najmenej digitalizovaným v Európe a ich zaostávanie za priemerom únie sa prehlbuje. Vyplýva to zo štúdie DESI (Digital Economy and Society Index), ktorú každoročne vydáva Európska komisia. V integrácii digitálnych technológií vo firmách, ktorá je jedným zo štyroch hlavných kritérií indexu, sa Slovensko umiestnilo spomedzi dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie na 21. mieste. Na predposlednom mieste sa ocitlo v rebríčku využívania umelej inteligencie a výrazne podpriemerné je tiež v rozšírení cloudu, ktorý využíva menej ako pätina firiem.

Hoci medziročne sa postavenie Slovenska v rebríčku nezhoršilo, rozdiel vo využívaní digitálnych technológií medzi európskymi a slovenskými firmami sa zväčšuje. Kým pred piatimi rokmi zaostávali slovenské firmy v celkovom skóre digitalizácie za európskym priemerom zhruba o 12 %, aktuálne predstavuje rozdiel takmer 30 %.

„Index DESI ukazuje, že obzvlášť málo využívajú slovenské firmy technológie pre dátové analýzy. Vlani išlo iba o niečo viac ako 5 % firiem. Menej ako na Slovensku ťažia z analytiky veľkých objemov dát už iba podniky v Rumunsku,“ upozorňuje country manažér softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS Slovakia Richard Kraus. Ako zároveň dodal, slabou digitalizáciou sa firmy pripravujú o možnosť získať konkurenčné výhody.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia