Slovenskí milionári. Akí sú v skutočnosti?

Autor: redakcia
22.10.2018 (11:00)

Vysokoškolsky vzdelaní. Muži. Podnikajú. Úrokové sadzby v bankách sú na minimách. Ako sa slovenskí milionári stavajú k tejto výzve? Kde vidia najväčšie príležitosti zhodnotenia peňazí a naopak, čo môže ich majetok ohroziť?


Najvyššie zhodnotenie vidia v stavebných pozemkoch a práve dnes hodnotia ekonomickú situáciu ako najpriaznivejšiu pre investovanie za posledných šesť rokov. Bohatí Slováci sa odkláňajú od konzervativizmu a sú stále viac otvorení investovaniu. Ukázal to exkluzívny prieskum J&T Banky Wealth Report medzi dolárovými milionármi.

Podľa štúdie je slovenský milionár vysokoškolsky vzdelaný muž, ktorý vlastní firmu. Hlavným zdrojom jeho bohatstva sú príjmy z podnikania. Viac ako polovica slovenských milionárov je majiteľom alebo konateľom firmy.

„Úspešným Slovákom pomáhame ako expert na investície spravovať a zhodnocovať ich majetok už 12 rokov. Sme hrdí, že môžeme byť ich partnerom, ktorému dôverujú. Preto je dôležité, aby sme poznali ich názory, správanie a zámery. Len poznaním ich potrieb im dokážeme dlhodobo prinášať najlepšie investičné riešenia, čo je naším prvoradým poslaním. Práve preto je štúdia Wealth Report pre nás aj našich klientov dôležitá,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Neprehliadnite
Slovenskí milionári sú o desať rokov mladší, ako tí svetoví. V priemere majú 51 rokov. Vo veku od 50 do 60 rokov je na Slovensku 25 % bohatých, mladých milionárov do 40 rokov je na Slovensku 11 %.
 

Slováci investujú do dlhopisov

Pri celkovom pohľade na portfólio badať u milionárov ešte opatrnosť, keď 51 % z neho tvoria stále konzervatívne nástroje, avšak citeľná je už väčšia otvorenosť k investičným nástrojom. Slováci si obľúbili najmä investovanie do korporátnych dlhopisov, ktoré tvoria až 30 % ich investičného portfólia, čo je až dvakrát viac ako pri svetových milionároch. Investovaním do lokálnych firiem podporujú slovenskú ekonomiku a zároveň môžu priamo sledovať ako sa darí projektom, do ktorých vložili peniaze. Samozrejme vidia v nich potenciál dosiahnuť zaujímavé výnosy pri relatívne nízkom podstupovanom riziku a pri nízkej volatilite ich cien.

Ako zaujímavú príležitosť na zhodnotenie svojich peňazí vidia aj v stavebných pozemkoch. Hlavne tých v okolí Bratislavy.

Odporucame
Slovenskí dolároví milionári veria z hľadiska výnosu najviac:
  • stavebné pozemky (35 %)
  • korporátne dlhopisy (32 %)
  • akcie zahraničných firiem (31 %)
  • alternatívne investície (24 %)
  • zmenky (13 %)
  • iné nehnuteľnosti (12 %)
  • startupy (25 %)

Obľúbené sú mince a známky

Prieskum ukázal, že slovenskí bohatí sa stále viac zaujímajú aj o zberateľské aktíva. Investujú najmä do umenia, známok a do mincí. Ich vzrastajúcej obľube hrá do karát aj fakt, že v česko-slovenskom priestore pribúdajú aukcie zamerané práve na ne.

Motivácia pre investovanie do nich je pri milionároch jednoznačná, ide o osobné potešenie. Prestíž spojenú s vlastníctvom danej veci dolároví milionári spájajú najmä s hodinkami. Pri víne vyhráva zasa pridruženie do spoločenstva ľudí, ktorí majú o túto vec záujem.

Odporucame

Dravší ako Európania

Prieskum ukázal, že stúpa aj ochota Slovákov investovať v zahraničí. Až 36 % investičného portfólia majú bohatí Slováci v zahraničí, čo je medziročný nárast o 6 %. Prieskum tiež ukázal, že 21 % z nich sa snaží investovať tak, aby dosiahli vyšší výnos než je priemer na trhu. V porovnaní s Európanmi, pri ktorých jej toto motiváciou len v 17 % prípadov, sú teda viac draví.
 

Čo trápi slovenských milionárov?

Z prieskumov J&T Wealth Report vyplýva, že úspešní ľudia považujú už niekoľko rokov za hrozbu pre spoločnosť korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo.

Veľké nedostatky vidia aj v týchto oblastiach:
  • nízka vymožiteľnosť práva
  • vysoké daňovo-odvodové zaťaženie
  • prieťahy v súdnych konaniach
  • nízke výdavky na vedu a na výskum
  • nízka úroveň slovenského školstva
  • rastúca byrokracia a požiadavky štátu na podnikanie
  • nízka efektivita verejných inštitúcií a služieb
  • nízka úroveň dopravnej infraštruktúry

Do prieskumu, ktorý realizovala J&T Banka v spolupráci s agentúrou Perfect Crowd sa zapojilo celkovo 287 respondentov z radov dolárových milionárov (173 Čechov a 114 Slovákov).
 
Zdroj: J&T banka, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com