Slovensko má dlhé lehoty splatnosti faktúr

11.07.2019 (14:00)

Na Slovensku sa platby priemerne uskutočnia počas 36 dní, celkovo za Európu bola vlani splatnosť faktúr 34 dní.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa splatnosť faktúr pre koncových a aj pre biznis zákazníkov pohybuje na hornej hranici. V Nemecku to trvá 23 dní, rovnako tak v Dánsku. V Českej republike či Chorvátsku uplynie 34 dní, kým sa uhradí faktúra. Na Slovensku sa platby priemerne uskutočnia až počas 36 dní. Aj Rusko má oveľa kratšiu splatnosť faktúr, a to len 19 dní. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti EOS KSI.

Slovensko je nad priemerom krajín východnej Európy, kde sa faktúry uhrádzajú za 35 dní. Slovensko však zaostáva aj za priemerom západoeurópskych krajín, kde je to 31 dní. Celkovo za Európu bola vlani splatnosť faktúr 34 dní.

"Dlhé lehoty splatnosti faktúr nie sú dobrým signálom podnikateľského prostredia na Slovensku. Firmám môžu spôsobiť vážne trhliny v rámci plynulého cash flow, ale aj stratu zisku, niektoré sú nútené odložiť plánované investície či prepúšťať svojich zamestnancov. V krajnom prípade môže byť ohrozená samotná existencia firiem," povedal konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Michal Šoltes.

Trendom súčasnosti je podľa neho skôr skracovať lehoty splatnosti faktúr. "Platí totiž, že čím majú firmy kratšie lehoty, tým väčšia je šanca, že im zákazníci aj reálne zaplatia," dodal Šoltes.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák