Slovenský parlament rozhodol o zriadení Národnej banky Slovenska pred 27 rokmi

18.11.2019 (15:30)

Zriadenie samostatnej emisnej banky predchádzalo blížiacemu sa vzniku Slovenskej republiky v januári 1993.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pred 27 rokmi 18. novembra 1992 schválili zákon o Národnej banke Slovenska (NBS) ako emisnej banke samostatnej Slovenskej republiky. Vytvorenie centrálnej banky si vyžadovala situácia, ktorá vznikla v júli 1992 po uzatvorení politickej dohody o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky medzi vtedajším českým premiérom Václavom Klausom a slovenským predsedom vlády Vladimírom Mečiarom.

Premiéri sa vtedy na stretnutí v brnianskej vile Tugendhat dohodli, že 1. januára nasledujúceho roku vzniknú dva nástupnícke štáty Česká republika (ČR) a Slovenská republika (SR). Slovensko sa preto začalo intenzívne pripravovať na vznik novej inštitúcie. Už v septembri 1992 bol na rokovanie Predsedníctva vlády SR predložený materiál Zásady a postup zriadenia Národnej banky Slovenska. Zákon o zriadení novej centrálnej banky, prijatý 18. novembra, zadefinoval postavenie NBS, jej funkciu emisnej banky a ďalšie úlohy, ktoré mala začať zabezpečovať od 1. januáru 1993.

Riadením novovzniknutej inštitúcie bol poverený vtedajší viceguvernér Marián Tkáč, ktorý sa podieľal aj na jej zrode. Na čele Národnej banky Slovenska stál až do vymenovania jej prvého guvernéra Vladimíra Masára v júli 1993. Po Vladimírovi Masárovi viedli NBS v nasledujúcich rokoch ešte guvernéri Marián Jusko, Ivan Šramko a Jozef Makúch. Od 1. júna 2019 je guvernérom centrálnej banky bývalý slovenský minister financií Peter Kažimír.

Národná banka Slovenska prešla od roku 1993 viacerými významnými zmenami, ktoré súviseli napríklad s menovou odlukou a vznikom slovenskej koruny vo februári 1993, alebo vstupom Slovenska do eurozóny a zavedením spoločnej európskej meny v januári 2009.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák