Služby cestovných kancelárii na Slovensku vlani využilo 348-tisíc zahraničných turistov

12.06.2019 (15:20)

Počet návštevníkov zo sveta v roku 2018 mierne klesol o 0,5 percenta. Tržby z organizovaného aktívneho zahraničného cestovného ruchu napriek tomu boli vyššie. Dosiahli 40,82 mil. eur pri náraste o 54 %.

Služby cestovných kancelárií a agentúr na Slovensku využilo v roku 2018 takmer 348-tisíc zahraničných turistov. Ich vlaňajší počet medziročne mierne klesol o 0,5 %. Tržby z organizovaného aktívneho zahraničného cestovného ruchu napriek tomu boli vlani vyššie. Dosiahli objem 40,82 mil. eur pri náraste oproti roku 2017 o 54 %. Priemerná dĺžka pobytu cudzincov v SR dosiahla 1,8 dňa, rok predtým trvala 1,7 dňa. Vyplýva to zo štatistických údajov, ktoré v stredu poskytla Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). Na Slovensku sa vlani ubytovalo celkovo 2,3 milióna návštevníkov zo zahraničia, čo bolo medziročne viac o 4,3 %. Spolu v krajine strávili 5,7 milióna nocí pri náraste o 4,9 %.

"Celkovo možno hodnotiť rok 2018 ako úspešný v aktívnom zahraničnom cestovnom ruchu. V počte turistov porovnateľný s číslami z roku 2017, ale s vyššími tržbami, čo znamená, že vzrástol dopyt po drahších produktoch a po hoteloch vyššej kategórie," informovala členka prezídia a predsedníčka Klubu incomingových cestovných kancelárií Jitka Spillerová. Hotely vyššej kategórie pribudli najmä v Nízkych a vo Vysokých Tatrách. Pri pobytoch cudzincov na Slovensku podľa regiónov dominujú Bratislavský, Košický a Prešovský kraj.

Najviac turistov zo sveta cez cestovné kancelárie prišlo vlani zo Spojených štátov amerických, a to 81,4-tisíca. Medziročne ich pribudlo vyše 14-tisíc. Američania boli podľa návštevnosti SR spomedzi cudzincov v roku 2017 na treťom mieste. Na druhom mieste v uplynulom roku skončili Austrálčania so 63-tisíc návštevníkmi (medziročne viac o 16,7-tisíca), oproti roku predtým postúpili o dve pozície. Američania a Austrálčania sú takzvaní jednodňoví návštevníci, prichádzajúci do Bratislavy loďami. "Plavby po Dunaji sú dlhodobo atraktívnym produktom zahraničných touroperátorov, o ktorý je stále veľký záujem, preto sa nám budú v štatistikách aj naďalej objavovať na prvých miestach," priblížila Spillerová.

Nasledovalo Nemecko so 63-tisíc turistami (menej o 32,2-tisíca), pričom pred dvoma rokmi ešte viedlo poradie zahraničných turistov. "Nemci k nám chodia za kultúrou a poznávaním nielen do Bratislavy, ale aj do regiónov Vysoké Tatry a Spiš," poznamenala Spillerová. Klesol aj počet Rakúšanov na štvrtom mieste, a to na 51,7-tisíca (menej o 16,2-tisíca), keď predvlani boli druhí. Briti zostali na piatom mieste s 23,7-tisíca turistami (viac o dvetisíc). Druhú časť prvej desiatky obsadili Česi s 15,4-tisíca návštevníkmi, Francúzi s 15-tisíc, Švajčiari so 14,7-tisíca, Novozélanďania s 10,7-tisíca (v roku 2017 v desiatke neboli) a Ukrajinci s 9,2-tisíca turistami. Z desiatky podľa počtu návštevníkov zo zahraničia, naopak, vypadli Taliani. Najdlhší pobyt na Slovensku v rámci uvedených návštevníkov absolvovali Česi v trvaní priemerne 4,8 dňa a Ukrajinci s 3,3-dňami.

"Podiel organizovanej turistiky na celkovom počte pricestovaní aj naďalej ovplyvňuje rozvoj informačných technológií, ale aj rozvoj zdieľanej ekonomiky, napríklad, ubytovacie možnosti AirBnB. Cestovné kancelárie a agentúry sa preto musia tomuto trendu prispôsobovať a svoje produkty ponúkať online, respektíve sa snažiť orientovať na vzdialenejšie trhy mimo Európy," upozornila Spillerová. SACKA očakáva, že rok 2019 bude úspešný najmä vďaka už skončeným majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji, ktoré boli v máji v Bratislave a Košiciach. Bratislava je podľa asociácie v zahraničí stále viac známa ako destinácia pre kongresový cestovný ruch.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia