Štruktúra zdanenia na Slovensku sa podľa analytika INESS zásadne nezmení, ak sa zásadne nezreformuje dôchodkový systém

15.01.2021 (18:20)

Analytik INESS Radovan Ďurana považuje za veľmi pravdepodobné, že sa na Slovensku zvýšia dane z nehnuteľností, ako aj niektoré spotrebné dane.

Štruktúra zdanenia na Slovensku sa zásadne nezmení, ak sa zásadne nezreformuje dôchodkový systém. V súvislosti s pripravovanou daňovo-odvodovou reformou to pre agentúru SITA uviedol analytik INESS Radovan Ďurana. V penzijnom systéme by sa podľa neho mal zmeniť spôsob výpočtu aj štedrosť dôchodkových dávok. Reforma odvodov by podľa analytika INESS mala byť spojená so zrušením dnešnej hrubej mzdy a prechodom na vykazovanie skutočnej hrubej mzdy vo výške mzdových nákladov. Odstránilo by sa tým zavádzanie zamestnancov o ich odmene za prácu, tvrdí Ďurana.

Analytik upozornil na to, že najväčšou ekologickou daňou na Slovensku je daň z motorových palív, ktorá je v prípade benzínu blízko priemeru EÚ, v prípade nafty je nižšia. "Jej výrazné zvýšenie je však nepravdepodobné, pre štrajky prepravcov. Daňovo sú zvýhodnené domácnosti, ktoré neplatia plnú sadzbu daní z uhlia, či zemného plynu," uviedol k možným zmenám v nastavení daní na Slovensku. Za veľmi pravdepodobné Ďurana považuje zvýšenie daní z nehnuteľností, ako aj niektorých spotrebných daní. Slovenská ekonomika však podľa analytika INESS potrebuje pre svoj rast nižšie zdanenie. "Viac ako zmeny v daňovej štruktúre by sme navrhovali zmenu zdanenia právnických osôb na estónsku daň, ktorá nezdaňuje reinvestované zisky. Nové investície sú zdrojom budúceho rastu príjmov obyvateľov," tvrdí.

Na štruktúru daňového zaťaženia sa podľa Ďuranu kladie až príliš veľký dôraz. "Z pohľadu mladého človeka, ktorý chce pracovať a chce zlepšiť svoju bytovú situáciu, je úplne jedno, či mu štát prostriedky zoberie v podobe dane z príjmu, alebo v podobe DPH, alebo či sa jeho finančná situácia zhorší vyššou daňou z nehnuteľností, keď zároveň čelí vysokej hypotéke," upozornil. Ak tento človek podľa analytika vyhodnotí celkové zaťaženie ako neúnosné, ľahšie dospeje k záveru, že viac snahy za o trochu vyššie bohatstvo nestojí a viac svojho času bude venovať svojim koníčkom a záľubám. "Centrálna otázka nie je, akými daňami štát odoberá občanom peniaze, ale hlavne koľko. Už dnes je celkové daňové zaťaženie pracujúceho bezdetného človeka viac ako 50 percent, čo je výsledkom neustáleho zvyšovania daňového zaťaženia," dodal Ďurana.

V tomto roku je potrebné podľa rezortu financií naštartovať reformy. Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal minister financií Eduard Heger, zamerať sa chcú na daňovo-odvodovú reformu a v najbližších týždňoch predstavia bližšie plány. Nastavenie daní a odvodov musí podľa ministra financií ľudí motivovať k pracovnej aktivite. Daňová reforma by preto mala smerovať k nižšiemu zaťaženiu práce a pracovnej aktivity a k vyššiemu zdaneniu majetku a spotreby. Konkrétne návrhy však minister financií nespomenul.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia