Takzvané pôžičky bez registra bývajú niekoľkonásobne drahšie, upozorňujú odborníci

02.12.2021 (18:30)

Pôžičky od nelicencovaných subjektov znamenajú nulovú legislatívnu ochranu dlžníka.

Na slovenskom trhu sú rôzne nebankové spoločnosti, ktoré aj napriek nahliadnutiu do úverového registra dlžníkovi so záznamom poskytnú pôžičku. Ide o tzv. pôžičku bez registra. Ako však upozorňuje Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas, klienti by mali počítať s tým, že úrok býva 4 až 5-násobne vyšší ako pri peniazoch, ktoré im požičia banka. Ak sa teda žiadateľ aj nachádza v registri či v evidencii dlžníkov a potrebuje si požičať peniaze, pôžičku získať môže, no za vysoký úrok.

Ako však pre agentúru SITA povedal hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer, spotrebiteľský úver môžu na Slovensku poskytovať banky alebo spoločnosti, ktoré na to majú povolenie od centrálnej banky. Všetci poskytovatelia spotrebiteľských úverov majú pri poskytnutí úveru povinnosť nahliadnuť do úverového registra. „Ak by to nespravili, jednalo by sa o hrubé porušenie odbornej starostlivosti pri poskytnutí úveru a úver by bol zo zákona bezúročný a bez poplatkov,“ skonštatoval Majer.

Ak niekto poskytuje spotrebiteľský úver bez povolenia, tak ide o neplatnú zmluvu a klient za úver nemá povinnosť zaplatiť poplatky ani úroky. „Národná banka Slovenska monitoruje rôzne ponuky úverov od nelicencovaných subjektov na sociálnych sieťach a webových stránkach a opakovane pred nimi varuje klientov. Často totiž ide o podvodné ponuky, ktoré sa snažia od dôverčivých ľudí vylákať vopred poplatky za úver, pričom žiadny úver neposkytnú,“ dodal Majer.
Podľa analytika Swiss Life Select Slovensko Pavla Škriniara je pri pôžičkách dôležité, aby bolo splácanie v rámci možností dlžníka. Banky si túto skutočnosť overujú, a preto okrem iného nahliadajú aj do úverového registra. „Odmietnutie požičať neznamená, že banka je skúpa. Skôr to treba vnímať ako varovanie, že u žiadateľa nie je všetko ideálne na požadovanú výšku pôžičky,“ povedal pre agentúru SITA Škriniar.

Hľadanie ľahšej cesty k pôžičke znamená jej vyššie preplatenie a rýchlejšie navodenie problémov. Pôžičky od nelicencovaných subjektov znamenajú podľa Škriniara nulovú legislatívnu ochranu dlžníka. To znamená, že sa nemôže domáhať ochrany pred nevýhodnou zmluvou.

„Ak sa záujemca rozhodne takýto úver využiť, je vhodné si prečítať celú zmluvu vrátane malých písmenok,“ doplnil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Taktiež je dobré zistiť, aké podmienky treba spĺňať na získanie sľubovaného úroku, poplatky spojené s poskytnutím úveru, prípadne poplatky za zmenu doby splatnosti, poplatky za upomienky pri problémoch so splácaním a podobne. Ideálne je podľa neho zvoliť si čo najkratšiu splatnosť, aby sa dlžník úveru zbavil čo najrýchlejšie a tak ho preplatil čo najmenej.

Prevencia pred nevýhodnými pôžičkami je podľa Škriniara v prvom rade vytváranie finančnej rezervy. „Ak je vo finančných možnostiach človeka splácať, tak je schopný aj sporiť,“ myslí si Škriniar. Finančná rezerva by sa podľa Búlika mohla tvoriť napríklad každomesačným posielaním peňazí na sporiaci účet v banke, a to hneď po výplate. Jej odporúčaná výška je 3 až 6 mesačných výdavkov. „Takáto rezerva pomôže zaplatiť nepredvídateľné výdavky a ľudia tak nebudú nútení si draho požičiavať,“ uzavrel Búlik.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák