Tatra banka evidovala v prvom štvrťroku pokles zisku takmer o štvrtinu

11.05.2020 (15:00)

Na vývoj vplýval bankový odvod, ale aj vyššia tvorba opravných položiek.

Tatra banka, ktorá patrí medzi trojicu najväčších bánk na Slovensku, evidovala v prvom štvrťroku pokles zisku. Jej čistý zisk sa medziročne znížil o 13,6 % na 23,3 mil. eur. Ako pre agentúru SITA povedal hovorca Tatra banky Boris Fojtík, prvý kvartál bol na celom trhu ovplyvnený najmä bankovým odvodom. "Ďalším negatívnym efektom bolo riziko, ktoré prináša nový koronavírus. Z dôvodu zhoršenia našich makroekonomických prognóz sme zvýšili tvorbu opravných položiek na tento rok o 19 mil. eur medziročne," uviedol Fojtík.

Biznisová stratégia prestala byť dočasne pre banku prioritou. Táto situácia pre nový koronavírus je pre banku najmä príležitosť. "Uvedomujeme si, že práve teraz majú naše digitálne služby pre klientov väčší význam ako kedykoľvek predtým. Digitalizácia vždy bola jedným z najdôležitejších pilierov našej stratégie," pokračuje Fojtík. S vypuknutím pandémie získali podľa neho práve digitálne služby na význame a otvára sa tak banke priestor na ich intenzívnejší rozvoj.

Podnety v oblasti rozvoja digitálnych produktov prichádzajú podľa Fojtíka vždy zvnútra organizácie, ale aj z externého prostredia. "Dnes sú obe vetvy výrazne stimulované situáciou, v ktorej akoby neexistovali pobočky. Prioritu dostávajú zmysluplné projekty na zefektívnenie a digitalizovanie procesov," dodal hovorca Tatra banky.

Minuloročný zisk Tatra banky stúpol. Ku koncu roka banka dosiahla čistý zisk 134,9 mil. eur a medziročne ho zvýšila o 23 %. Hlavný zdroj príjmu, čisté úrokové výnosy, sa zvýšili o necelé dve percentá na sumu 288,7 mil. eur. Naopak, čisté výnosy z poplatkov a provízií klesli o 5,1 % na 105,7 mil. eur. Najväčšiu časť z toho tvorili bankové prevody.

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 pracovníkov.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák