Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov

16.09.2021 (17:10)

Letné dovolenky v roku 2020 boli silno poznačené pandémiou. Toto leto sa Slováci očividne cítili slobodnejší a bezpečnejší ako rok predtým. Dosvedčujú to aj dáta o tom, kde sme trávili letnú dovolenku. V jednej z najobľúbenejších prímorských destinácií Slovákov, v Chorvátsku, stúpli objemy platieb kartou až takmer o 130 % oproti letu predtým. Výbery z bankomatu stúpli o viac ako sto percent. Vyplýva to z dát Poštovej banky.

Prímorské letné destinácie opäť v kurze

Toto leto si tradičné európske letné destinácie Slovákov oproti predchádzajúcej sezóne významne polepšili. V Taliansku sa počet platieb kartou zvýšil dokonca viac ako v Chorvátsku, o takmer 180 percent, o viac ako sto percent stúpli aj výbery z bankomatu. „Najväčší nárast oproti minulému letu zaznamenali práve typicky letné destinácie. Okrem Chorvátska a Talianska aj Španielsko a Grécko, kde sa výška zahraničných platieb vrátila približne na úroveň predkoronového leta v roku 2019,“ poukazuje na trendy Lenka Kalafut Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky.

platby_kartou

U susedov k výrazným zmenám v rámci platieb kartou nedošlo

Naproti tomu sa nákupy či oddych v susedných krajinách v letnej sezóne 2021 výraznejšie neodlišovali od roka 2020. Podobne ako v lete 2020 sme nakupovali či trávili voľný čas v Rakúsku, Poľsku a na Ukrajine. V Česku síce platby kartou stúpli, naopak, poklesli výbery z bankomatu. Výraznou zmenou boli platby klientov Poštovej banky v Maďarsku. „Výraznejšie poklesli tak platby kartou, ako aj výbery z bankomatu,“ konštatuje Lenka Kalafut Lendacká.

Samozrejme, susedné krajiny (hlavne vďaka cezhraničným nákupom) spolu s tradičným dovolenkovým Chorvátskom zaznamenali najväčšie objemy transakcií, ktoré obyvatelia Slovenska realizovali. Pridalo sa k nim ešte Nemecko. Viac ako 60 % celého objemu platieb kartou v zahraničí sa vykonalo v piatich európskych destináciách. Celkovo tak až 17 % z celkového objemu peňazí bolo zaplatených kartou v Českej republike. V Maďarsku to bolo takmer 13,5 %. Podobný objem peňazí zaplatili klienti Poštovej banky kartou v Nemecku a Rakúsku, viac ako 12 % z celkového objemu. V Chorvátsku kartou zaplatili 8 % z objemu všetkých platieb kartou počas leta v zahraničí.

Počas dovolenkovej sezóny zaplatili klienti Poštovej banky kartou najviac za potraviny, reštaurácie či fastfoody a tankovanie. „Samozrejme, platbu kartou využívali často aj na odevy a iný spotrebný tovar, keďže mnoho ľudí je zvyknutých vyhľadávať v dovolenkových destináciách obchody, aké na Slovensku nenájdu, prípadne využiť letné výpredaje v týchto krajinách,“ dodáva Lenka Kalafut Lendacká.

Slováci si dopriali aj exotiku

Slováci sa počas leta nevyhýbali ani exotickým destináciám. Klienti Poštovej banky si letnú dovolenku užili napríklad v Botswane, Kirgizsku, Namíbii či Hondurase. V týchto krajinách ľudia častejšie platili kartou. Výber z bankomatu si v exotike najčastejšie volili napríklad v Arube, na Turks a Caicos, Seychelách a v Benine. „Priemerná suma, ktorú si naši klienti vyberali počas leta v zahraničí z bankomatov, bola do sto eur,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky. Suma do 100 eur tvorila len 1 % všetkých výberov, rovnaké percento tvorili výbery nad 1 500 eur. Gro výberov tvorili sumy 100 a 200 eur.

vybery_bankomaty

Slováci sa evidentne aj vďaka očkovaniu cítili bezpečnejšie a neváhali využiť leto v zahraničí, po dlhom lockdowne, kvôli ktorému nemohli častokrát cestovať ani v rámci Slovenska. Mnohých mohla túžba po zahraničnom oddychu zase presvedčiť, aby sa dali zaočkovať, keďže väčšina dovolenkových destinácií vyžadovala od zahraničnej klientely splnenie prísnych epidemických kritérií, skonštatovala Kalafut Lendacká.

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia