Trhová kapitalizácia XRP môže byť nadhodnotená o miliardy

25.01.2019 (17:00)

Trhová kapitalizácia tokenu XRP, blockchainovej technologickej spoločnosti Ripple, by mohol byť nadhodnotený o 6 miliárd amerických dolárov. So správou prišla analytická firma Messara.Agentúra Messara študovala „zdravie a legitimitu“ trhovej kapitalizácie kryptomien. K tomu firma využívala dáta z kryptomenových zmenární a veľké slovo vo výskume majú tiež tretie strany, ktoré trh s kryptomenami sledujú. Informácia prichádza deň po vydaní správy spoločnosti Ripple za štvrtý kvartál minulého roka.

Messara sa zameriava na počet kryptomien v obehu. Tam nachádza firma určité nezrovnalosti, pretože štandardné internetové služby počítajú pri svojich výpočtoch aj s XRP, ktoré sa podľa dohôd nemajú nikdy dostať do obehu.

Nadhodnotenie o 48%

V správe sa hovorí o tom, že dostupný počet XRP tokenov v obehu by mohol byť nadhodnotený o 48%! Tým by sa skutočná trhová kapitalizácia posunula na 6,9 miliardy amerických dolárov. Podľa CoinMarketCap má XRP v čase písania článku kapitalizáciu 13 miliárd dolárov. Messara k tomu dodáva:
 „Okrem 59 miliárd tokenov XRP držaných spoločnosťou Ripple by sa tu mohol objaviť tiež veľký tlak zo strany predávajúcich na trhu s XRP. Štruktúra a dĺžka týchto predajných vĺn záleží tiež na partneroch spoločnosti Ripple. Medzi tie sa počíta nadácia Ripple a spoluzakladateľ siete. Podľa všetkého sa tieto strany dohodli na tom, koľko XRP môže byť vypustených do obehu. K tomu im pomohol objem obchodovaných XRP na zmenárňach.“
 
 Messara tiež spomína, že množstvo kryptomeny v obehu by mohlo navyše zahŕňať 5,9 miliárd XRP. Tie drží nezisková organizácia RippleWorks, pod správou spoluzakladateľa Ripple – Chrisa Larsena. Ďalších 2,5 miliárd vlastnených RippleWorks je podľa správy pod reštrikciami, ktoré znemožňujú predaj týchto digitálnych aktív.

Agentúra ďalej verí, že 4,1 miliárd kryptomeny z rezerv XRP II je tiež pod obmedzeniami. Technicky nie je služba XRP II naďalej držiteľom týchto tokenov. Avšak nový vlastník podľa správy podpísal zmluvu, ktorá mu zamedzuje predanie týchto aktív.

Messara správu uzatvára tým, že je nemožné bez informácií od spoločnosti Ripple vypočítať presnú trhovú kapitalizáciu. V neposlednom rade Messara poukazuje na to, že Ripple nezdieľa s investormi spôsob výpočtu ich trhovej kapitalizácie a obchodného objemu.

 
Zdroj: www.kryptoweb.sk, Foto: redakcia