Tržby slovenského maloobchodu budú klesať aj v najbližších mesiacoch

08.04.2021 (18:30)

Pokles by sa však mohol začať pozvoľna zmierňovať.

Prísne opatrenia, ktoré povinne uzatvárajú významnú časť nepotravinového segmentu, budú podľa analytikov okresávať tržby slovenského maloobchodu aj v nasledujúcich mesiacoch. Vrcholiaca druhá vlna pandémie aj vo februári významné redukovala tržby slovenských obchodníkov. V porovnaní s úvodom roka sa tržby v maloobchode zotavili len mierne a naďalej tak vykazovali silnú, dvojcifernú, dynamiku medziročného poklesu. Maloobchodné tržby vo februári poklesli o výrazných 14,7 %.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák významnejšie rozvoľňovanie očakáva až v máji. Postupný nárast mobility podľa neho naznačuje, že pokles by sa mohol predsa len začať pozvoľna zmierňovať. Na druhej strane sa spotrebiteľská dôvera ani v marci nezačala významnejšie zlepšovať. „Pandémia a nižšia spotrebiteľská dôvera by mala brzdiť spotrebu počas celej jari, keďže uvoľnenie opatrení obmedzujúcich maloobchod očakávame až v priebehu mája,“ hovorí Koršňák. Odložená spotreba by však mohla začať podporovať tržby maloobchodu čiastočne už v lete.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák očakáva, že po uvoľnení opatrení, predpokladanom už v tomto mesiaci, významne narastú nákupy práve v oblastiach, kde je teraz najvyšší prepad. „Zatiaľ čo väčšina obchodov s tovarom, ako napríklad obuv či oblečenie, môže vykryť aspoň časť stratených tržieb vďaka väčšiemu objemu nákupov, v službách sú tieto možnosti limitované a svoje straty tak nebudú vedieť vykryť,“ uviedol Horňák.

Efekt zatvorených obchodov podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej negatívne ovplyvní tržby maloobchodu aj za marec a apríl. „Aktuálne je v rámci maloobchodu určitým svetielkom na konci tunela potenciálny prechod Slovenska ako krajiny z čiernej fázy do bordovej. Podľa aktuálne platného semaforu by to mohlo viesť k znovuotvoreniu kamenných prevádzok,“ konštatuje Sadovská.

Problémy s dodávkami vakcín prinášajú podľa Horňáka neistotu v tom, kedy sa život vráti pre bežných ľudí do starých koľají, čo môže spôsobovať odkladanie nákupov dovoleniek, čím sa sezóna tzv. first moment pobytov vytráca. „Po zaočkovaní dostatočnej časti populácie však očakávame pomerne rýchly návrat k bežnej ekonomickej činnosti a aj solídny ekonomický rast na tento rok vo výške 4 %,“ dodal Horňák.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia