V budúcom roku sa zavedie generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

06.10.2022 (18:00)

Od marca budúceho roka sa na Slovensku zavedie generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné.

 Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta 2023. Na zaplatenie celej istiny tak budú mať dlžníci Sociálnej poisťovne šesť mesiacov. Na tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Ako uviedla poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb. Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

Parlament v stredu schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa na Slovensku zavedie rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

„Najmä matky sú diskriminované za to, že vychovali deti," povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Upozornil na to, že šesť rokov po narodení prvého dieťaťa je príjem matky o 55 percent nižší, ako keby dieťa nemala. Rodičovský bonus sa pritom týka 136-tisíc penzistov s jedným dieťaťom, 426-tisíc dôchodcov s dvomi deťmi, 181-tisíc dôchodcov s tromi deťmi, 46-tisíc penzistov s tromi deťmi a 27-tisíc dôchodcov v piatimi a viac deťmi. V budúcom roku vyplatí Sociálna poisťovňa penzistom rodičovský dôchodok jednorazovo a v ďalších rokoch mesačne. Maximálny ročný rodičovský bonus podľa ministra za jedno pracujúce dieťa dosiahne 262 eur. Takýto rodičovský bonus dostane penzista, ak jeho dieťa v hrubom zarába 1 453 eur a viac.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia