Väčšina veľkých ekonomík sa spomaľuje

08.12.2022 (18:25)

Zložené vedúce indikátory (CLI), ktoré zostavuje Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), naďalej signalizujú slabý výhľad väčšiny veľkých hospodárstiev.

 V rámci veľkých ekonomík OECD indikátory stále naznačujú spomalenie ekonomického rastu v USA, Veľkej Británii, Kanade a tiež v eurozóne vrátane Nemecka, Francúzska a Talianska. Tento vývoj je v posledných mesiacoch spôsobený predovšetkým vysokou infláciou a rastom úrokových sadzieb. OECD o tom informovala v správe, ktorú zverejnila vo štvrtok.

V rámci veľkých nových trhových ekonomík sú signálny naďalej zmiešané. Čínsky CLI minulý mesiac naznačil stabilizáciu hospodárskeho rastu a teraz signalizuje stabilný rast, hlavne vďaka produkcii motorových vozidiel. V prípade Indie a Brazílie však zložené vedúce indikátory predpokladajú spomalenie ekonomického rastu.

Vzhľadom na pretrvávajúcu neistotu súvisiacu s vplyvom vojny na Ukrajine môžu CLI fluktuovať viac ako zvyčajne. Interpretovať by sa preto mali opatrne, poznamenala OECD.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák