Výkon eurozóny za tretí štvrťrok dáva podľa analytika dobré vyhliadky aj Slovensku

08.11.2021 (18:00)

Slovenská sporiteľňa očakáva medziročný rast ekonomiky v treťom kvartáli na úrovni 2,5 %.

Ekonomika eurozóny dosiahla v treťom štvrťroku solídny medziročný rast takmer štyri percentá, čo podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka dáva dobrú štartovaciu pozíciu aj pre výkon slovenskej ekonomiky. Rýchly odhad HDP za tretí štvrťrok zverejní Štatistický úrad SR 16. novembra. Slovenská sporiteľňa očakáva medziročný rast ekonomiky v treťom kvartáli na úrovni 2,5 %.

„Do ďalších kvartálov však budú na ekonomickú výkonnosť vplývať čoraz viac aj problémy so vstupmi v priemyselných firmách. To môžeme pozorovať už teraz, keď viac než tretina slovenských priemyselníkov hlási problémy so zabezpečením výrobných zariadení a materiálov,“ skonštatoval Horňák. V uplynulých mesiacoch však problémy neboli podľa neho až také vypäté a čiastočné výpadky kompenzoval dobrý vývoj ostatných komponentov HDP. Rast by teda mal ostať solídny aj na Slovensku. To indikuje aj výkon maloobchodných tržieb, ktoré počas posledných mesiacov dosahujú dobré úrovne.

„V súčasnosti pozorujeme zvýraznenie problémov na strane ponuky, ktoré môžu ekonomiku eurozóny ovplyvniť najmä prostredníctvom vysokých cien energií. Tieto môžu ohroziť nielen priemyselnú výrobu v závere roka, ale negatívne budú vplývať aj na výdavky domácností,“ pokračoval Horňák. Vývoj na trhu podľa neho naznačuje upokojenie situácie s energiami približne v druhom štvrťroku 2022. Aj októbrový prieskum nálady v eurozóne ukazuje zlepšenie očakávaní v sektore služieb, stavebníctve a čiastočne v maloobchode. Nálada v priemysle ostala nezmenená, dosahuje stále rekordne vysoké úrovne. Firmy ohlasujú dostatok zásob aj objednávok.

O niečo iný pohľad ukazuje slovenský konjukturálny prieskum, kde dôvera v priemysle výrazne poklesla o takmer šesť bodov, najviac ovplyvnená poklesom objemu súčasnej produkcie, objednávok, ako aj očakávanej produkcie. Vysoké hodnoty však podobne ako v eurozóne zaznamenávajú zásoby výrobkov. „To môže byť spôsobené problémami v logistickej sieti, keď zvýšený dopyt komplikuje medzinárodnú prepravu tovaru alebo „predvýrobou“, keď sa z výrobku vynechá iba určitá chýbajúca súčiastka, ktorá sa následne doplní. Práve v treťom kvartáli bol podiel slovenských firiem pociťujúcich nedostatok výrobných zariadení a surovín rekordný, až na úrovni 34 %,“ dodal analytik.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák