Výrazne sa zvýšil počet Slovákov, ktorí plánujú stráviť dovolenku pri mori

25.06.2024 (18:10)

Tohtoročnú letnú dovolenku plánuje viac ako polovica Slovákov, čo je doteraz najväčší počet za posledných 5 rokov.

Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre finančnú skupinu Partners. Výrazne sa zvýšil počet tých, ktorí plánujú stráviť dovolenku pri mori. Výsledky prieskumu tiež odhalili, že približne tretina z tých, ktorí plánujú letnú dovolenku, ju chce stráviť na Slovensku. Dve tretiny pôjdu do zahraničia.

Chuť Slovákov cestovať sa tento rok vrátila na predpandemickú úroveň. Dokonca sú ochotní minúť na dovolenku viac peňazí ako za ostatné roky. „Slováci sú po pandémii pripravení opäť cestovať a sú ochotní investovať do svojho oddychu pri mori,“ uvádza odborník na financie z Partners Tomáš Dányi. Dôležité je však podľa neho byť finančne zodpovedný a vyhnúť sa zbytočným výdavkom, ktoré môžu dovolenku predražiť.

Podľa prieskumu polovica opýtaných, ktorí pôjdu na letnú dovolenku, zaplatí za náklady spojené s dovolenkou do tisíc eur. Približne tretina uviedla sumu od 1 000 do 2 000 eur. Tí, ktorí plánujú stráviť letnú dovolenku v zahraničí, plánujú vynaložiť na zabezpečenie dovolenky viac peňazí ako tí, ktorí budú dovolenkovať na Slovensku.

Priamo na mieste dovolenky plánujú necelé dve tretiny slovenských dovolenkárov utratiť do 500 eur. Necelá štvrtina uviedla od 500 do 1 000 eur. Opäť platí, že tí, ktorí plánujú stráviť dovolenku v zahraničí, plánujú priamo na mieste dovolenky minúť viac peňazí ako tí, ktorí budú dovolenkovať na Slovensku.

Slováci sú čoraz ochotnejší míňať na dovolenku viac peňazí. Podiel ľudí ochotných minúť viac na nákup dovolenky a tiež viac na nej utratiť oproti posledným 5 rokom vzrástol. „Cestovanie a oddych sú dôležité, avšak rovnako dôležité je mať pod kontrolou svoje výdavky, aby sa dovolenka nestala finančnou záťažou,“ uzatvára Tomáš Dányi.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia