Vysoký nárast životných nákladov vyvolal vlnu úzkostí z platenia účtov

22.11.2022 (15:20)

Vzhľadom na rýchlo rastúce životné náklady začala pri rozhodovaní, kde minieme svoje peniaze, zohrávať hlavnú rolu cena. A to aj na úkor ekologickej a sociálnej udržateľnosti.

Dvaja z troch Európanov tvrdia, že by radi nakupovali udržateľnejšie tovary a služby, ale rastúce životné náklady im to sťažujú. Šesť z desiatich Európanov mení spôsob, akým míňajú peniaze a rovnako veľký podiel tvrdí, že kvôli inflácii a rastúcim životným nákladom už nedokážu zaplatiť vyššiu cenu za udržateľné výrobky. Rovnaké výsledky zaznamenali aj za Slovensko. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Intrum, ktorého sa zúčastnilo vyše 24-tisíc Európanov, z toho tisíc Slovákov.

V európskom priemere viac ako polovica opýtaných uviedla, že v nasledujúcom roku plánujú viac nakupovať v diskontných predajniach, pričom v Rumunsku a Dánsku je to až 70 %. Tento trend je typický aj pre všetky severské krajiny. A hoci sú vo všeobecnosti ich obyvatelia považovaní za najšťastnejších, ťažké dopady inflácie pociťujú aj tam. Na Slovensku tendenciu nakupovania v diskontoch potvrdila takmer polovica respondentov.

„Kríza životných nákladov pochopiteľne spôsobila, že spotrebitelia, ktorí majú problém vyjsť s peniazmi, hľadajú zľavy a majú menej priestoru na míňanie na prémiové, či udržateľné tovary a služby. To môže priniesť ďalšie výzvy pre vlády, podniky a mimovládne organizácie, ktoré sa snažia podporovať udržateľnú spotrebu a ekologický prístup,“ skonštatoval výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák