Vývoj slovenskej ekonomiky za tretí kvartál analytikov sklamal

16.11.2021 (18:30)

Priemerný trhový odhad hovoril o raste ekonomiky na úrovni 3,5 %, no podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu to bol rast o 1,3 %.

Vývoj slovenskej ekonomiky za tretí kvartál analytikov sklamal. Hrubý domáci produkt (HDP) medziročne vzrástol o 1,3 %. Rast HDP podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka výraznejšie zaostal za priemernými trhovými očakávaniami, ktoré boli na úrovni 3,5 %, a aj konzervatívnym odhadom UniCredit Bank, ktorý bol 2,2 %.

Slabší rast ekonomiky už podľa Koršňáka predznačovali septembrové čísla priemyslu, zahraničného obchodu a čiastočne i stavebníctva. Najmä priemysel citeľne zasiahli problémy v globálnych subdodávateľských reťazcoch i rastúce ceny vstupov. „Výpadok na strane priemyslu pravdepodobne len čiastočne kompenzovali silnejúce služby a domáca spotreba, ktoré si užívali z pohľadu pandémie na Slovensku voľnejšie leto,“ povedal Koršňák. Slovenská ekonomika sa síce aj v treťom štvrťroku o niečo priblížila predpandemickým úrovniam, za maximami zo záveru roku 2019 však stále zaostávala o viac ako 1 %.

„Môže za to svetová kríza dodávateľských reťazcov, najmä nedostatok čipov v automobilovom priemysle. Aj preto sa ešte slovenský HDP stále nepriblížil k svojmu predkrízovému maximu zo záveru roka 2019,“ pokračoval analytik VÚB banky Michal Lehuta. Ekonomiku do budúcnosti okrem vysokej inflácie a problémov s dodávkami znovu podľa neho otestuje aj zimná vlna epidémie koronavírusu, ktorá obmedzuje dopyt i ponuku vo viacerých segmentoch služieb.

„Spolu s pomalým čerpanín eurofondov a rizikami pre zdroje z plánu obnovy znižujeme našu prognózu ekonomického rastu na tento rok na 3,3 % a na budúci mierne zvyšujeme na 4,9 %,“ dodal Lehuta. Slovenská sporiteľňa na tento rok predpokladá ekonomický rast pod 4 % so zrýchlením počas budúceho roka, keď predpokladá výraznejšie poľavenie pandemickej situácie, ako aj problémov v dodávateľských sieťach.

UniCredit Bank zrevidovala svoj odhad tohtoročného rastu ekonomiky z 3,7 % smerom k 3 až 3,1 %. Slabší rast ekonomiky v závere tohto roka technicky cez nižšiu porovnávaciu bázu zvýši podľa Koršňáka dynamiku rastu v budúcom roku. „Avšak očakávame, že nie v plnom rozsahu, keďže v úvode roka by priemysel ešte stále mohli brzdiť úzke hrdla v subdodávateľských reťazcoch. Rizikom pre budúci rok naďalej ostáva aj priebeh pandémie, kde nateraz počítame s optimistickým predpokladom odznenia hlavnej vlny do konca tohto roka. Rast v budúcom roku tak jemne zdvíhame z úrovne 4 % na približne 4,3 %,“ uzavrel Koršňák.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák