Zástupcovia slovinskej a slovenskej bankovej rady národných bánk diskutovali o ekonomických témach

27.05.2022 (18:05)

Jednou z tém bolo a úverovanie v prostredí prichádzajúcich vyšších úrokových sadzieb.

Zástupcovia slovinskej a slovenskej bankovej rady národných bánk na piatkovom stretnutí hovorili o aktuálnych ekonomických témach. Hovorili aj o menovej politike, stabilite finančného sektora a v neposlednom rade aj o finančnej gramotnosti a vzdelávaní. Informoval o tom hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer.

Vysoká miera inflácie, ceny energií, či situácia na trhu práce boli hlavnými témami diskusie k budúcemu očakávanému rastu cien. Zhoda panuje pri pohľade na hlavné príčiny, ktorými podľa bankárov sú negatívny vplyv vojny a pokračujúce oživenie ekonomiky po pandémii. Tieto dva faktory ženú ceny surovín, energií a potravín smerom nahor v celej eurozóne.

Druhou dôležitou témou bolo úverovanie obyvateľstva a podnikateľského sektora v prostredí prichádzajúcich vyšších úrokových sadzieb. Hovorili o efektoch prísnejšieho nastavenia menovej politiky, kondícii finančného sektora a rizikách do budúcnosti. Finančnú gramotnosť a vzdelávanie vnímajú obe centrálne banky ako strategickú prioritu.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák