Záujem o garáže rastie, ich ceny dlhodobo stúpajú vo všetkých regiónoch

06.05.2024 (18:05)

Záujem o garáže výrazne narastá, ich ceny dlhodobo stúpajú vo všetkých regiónoch.

Vyplýva to z aktuálnej správy realitnej spoločnosti RE/MAX. „Aj napriek tomu, že záujem o garáže neustále trvá, sieť realitných kancelárií RE/MAX dlhodobo zaznamenáva výrazný nárast záujmu o nákup aj prenájom týchto objektov, čo jasne ukazuje na rastúcu popularitu tejto formy investície," konštatuje spoločnosť.

Garáže sú podľa nej špecifickým typom nehnuteľností, ktorých ceny sa vyvíjajú v súlade s trhom. „Prekvapivo, aj napriek súčasnej kríze na trhu s nehnuteľnosťami, pokles cien nenastáva. Práve naopak, ceny reflektujú aktuálny stav trhu a postupne stúpajú," dodáva s tým, že tento trend podporujú aj úpravy v organizácii dopravy, parkovacej politike a zvýšený záujem o elektromobily.

„Vo všetkých regiónoch ceny garáží dlhodobo rastú a čiastočne kopírujú trendy v segmente bytov," uvádza spoločnosť. Ako dodáva, tento rast je pozorovateľný naprieč rôznymi lokalitami, pričom mnohé garáže sa ani nedostanú do ponúk realitných databáz a sú okamžite vykúpené alebo prenajaté v rámci susedskej komunity. „Na internetových portáloch sa zvyčajne objavujú len tie garáže, ktoré majú menej lukratívnu polohu, alebo ich cena nie je adekvátna," dopĺňa.

V Bratislave a širšom okolí sa ceny momentálne pohybujú v rozmedzí od 20-tisíc do 50-tisíc eur. „Avšak v istých prípadoch, napríklad v rámci developerských projektov v Starom Meste, sme zaznamenali predaj samostatnej garáže aj za 100-tisíc eur," priblížil majiteľ RE/MAX Elite Bratislava Andrej Churý s tým, že ceny prenájmov sa pohybujú od 100 do 300 eur pre jedno auto, v závislosti od lokality a možnosti voľného parkovania.

Často je možné pred vlastnou garážou zaparkovať ďalšie auto, čo šetrí výdavky za parkovanie druhého auta. „Ak sa na trhu objaví garáž na predaj, tak je takmer okamžite predaná," poznamenal Churý s tým, že situácia je podobná takmer vo všetkých regiónoch Slovenska. Konkrétne však v Žilinskom kraji zdraželi garáže najvýraznejšie. „V niektorých prípadoch dosahujú ceny v nákupe aj tých bratislavských," doplnil.

Očakávajú, že ceny garáží budú aj naďalej rásť, čo podporuje dopyt a veľmi obmedzená dostupnosť. „Ceny garáží nie sú závislé od výšky úrokových sadzieb na hypotékach, väčšina ľudí si ich kupuje z vlastných zdrojov," vysvetľuje spoločnosť. V Bratislave sa pohybujú prenájmy garáží od 100 do 300 eur, mimo hlavného mesta od 50 do 120 eur. „Výraznejšie rozdiely boli zaznamenané len v exponovaných štvrtiach, kde je nedostatok parkovacích miest," uzatvára.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia