Záujem o rekreačné nehnuteľnosti výrazne klesá, znižujú sa aj ceny

30.05.2024 (18:00)

Trh s rekreačnými nehnuteľnosťami zažíva nečakaný zvrat. Ako informuje realitná spoločnosť RE/MAX Slovakia, záujem o tento typ nehnuteľností po odznení pandémie výrazne oslabol.

 „Pandémia podporila obrovský záujem o chaty a chalupy, avšak teraz ich majitelia z dôvodu nových okolností začínajú masívne rozpredávať," konštatuje spoločnosť.

Počas pandémie Slováci hromadne nakupovali chaty, chalupy, apartmány a podobné rekreačné nehnuteľnosti. „Pandémia, ktorá obmedzila pohyb ľudí po celom svete, výrazne ovplyvnila preferencie kupujúcich," konštatuje spoločnosť. Po uvoľnení opatrení však nadšenie opadlo a majitelia rekreačných nehnuteľností ich prestali využívať a začali ich postupne predávať. Aktuálne často premýšľajú nad kúpou nehnuteľností v zahraničí.

Spoločnosť zdôrazňuje, že ceny, za ktoré boli tieto nehnuteľnosti nakúpené v rokoch 2021-2022, sú dnes nereálne. „Pokles cien rekreačných nehnuteľností je na úrovni 10-15 percent a odhadujeme, že ceny ešte klesnú, nakoľko ponuka ďaleko prevyšuje dopyt,“ vysvetľuje Peter Kerestény z RE/MAX Homecentre Banská Bystrica. Ceny za záhradné chatky sa aktuálne pohybujú od 100 eur za meter štvorcový, zatiaľ čo exkluzívne zruby v horských oblastiach dosahujú až 4 800 eur za meter štvorcový.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia