Zdražovanie hypoték naberá na obrátkach

Autor: redakcia
20.04.2022 (14:00)

Kým prvé zdražovanie hypoték v jari 2022 bolo skôr symbolické, teraz úroky stúpajú nárazovo aj o 0,5%. Analytici tvrdia, že zdražovanie hypoték ešte neskončilo a aj súčasné vyššie sadzby považujú ešte stále za výhodné. V niektorých prípadoch sú úroky oproti januáru 2022 takmer dvojnásobné.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa tento rok už dvíha úroky na hypotékach tretíkrát a to o 0,1-0,6%. Vyššie úroky sa týkajú všetkých fixácií. V januári 2022 klienti Sporiteľne mali možnosť získať hypotéku s 5-ročnou fixáciou už od 0,89%, teraz najnižšie sadzby začínajú od 1,69%, čo je takmer dvojnásobok januárovej sadzby. Táto sadzba je už zvýhodnená v rámci programu Lepšie úroky, pokiaľ nesplňate podmienky na získanie zvýhodnenej sadzby, banka vám ponúkne úrok s fixáciou na 5 rokov od 2,39%.

Aktuálne úrokové sadzby na hypotékach v Slovenskej sporiteľni

hypoteka_slsp
* Pozn. zvýhodnené sadzby Lepšie úroky

Okrem hypoték Slovenská sporiteľňa dvíha sadzby aj na spotrebných úveroch. Najlacnejší úver vám Sporiteľňa ponúkne s úrokom od 8,49% (pred zdražovaním to bolo od 6,99%). Pokiaľ viete využiť vernostný program Sporiteľne Lepšie úroky, získate výhodnejšiu úrokovú sadzbu už od 6,49%.

ČSOB banka

ČSOB banka tento rok dvíha úroky na hypotékach už štvrtýkrát. Kým v januári 2022 klienti mali možnosť získať hypotéku v ČSOB s 5-ročnou fixáciou za 0,95%, dnes pri rovnakej fixácii sa sadzby začínajú od 1,85%, čo je takmer dvojnásobok januárovej sadzby.

Aktuálne úrokové sadzby na hypotékach v ČSOB banke

hypoteka_csob

hypoteka_amer_CSOB

mBank

mBank tento rok dvihla úroky na hypotékach už dvakrát. V aprílovom zdražovaní úroky stúpli o 0,5%. Kým v januári 2022 mBank ponúkala hypotéky s 5-ročnou fixáciou za 1,14%, teraz najnižšie sadzby pri 5-ročnej fixácii začínajú od 1,84%.

Aktuálne úrokové sadzby na hypotékach v mBank

hypoteka_mbank

Tieto úrokové sadzby už zahŕňajú zľavu 0,25%, ktorú mBank poskytuje svojim klientom pôžičkou alebo kreditkou ak nie sú v omeškaní so splátkami. Ak v mBank nemáte žiaden úverový produkt, alebo už úver máte, no nesplácate ho načas, rátajte s vyššími sadzbami.

BKS Bank

Úrokové sadzby na hypotékach dvihla aj BKS banka, rádovo o 0,6%. Zároveň BKS prestala ponúkať hypotéky s fixáciou na 10 rokov.

Aktuálne úrokové sadzby v BKS sú:

Hypotéka Úrokové sadzby
FIX3 od 1,55%
FIX5 od 1,75%
FIX7 od 2,05%

Zdroj: Slovenská sporiteľňa, ČSOB, mBank, BKS Bank, Foto: redakcia