Získať pôžičku môžu aj seniori, banky však majú pri posudzovaní svoje kritériá

22.01.2020 (14:10)

Banky pri pôžičke pre dôchodcov posudzujú primárne dva parametre, a to vek a výšku dôchodku.

Aj dôchodcovia môžu získať pôžičku a majú rôzne možnosti. Najčastejšie sa dá pre ľudí na dôchodku získať bežný spotrebný úver v banke. Každý dôchodca žiadajúci o pôžičku od banky, je posudzovaný individuálne. "Každá banka má svoje kritéria a požiadavky pri schvaľovaní pôžičky a povolenom prečerpaní pre seniorov," hovorí analytička Finančného kompasu Iveta Hudáková. Banky pri pôžičke pre dôchodcov posudzujú hlavne dva parametre, a to vek a výšku dôchodku. Pod kritériom veku sa myslí vek, dokedy musí byť celá pôžička vrátane úrokov splatená. Tento vek pri bankách na Slovensku kolíše medzi 62 a 70 rokmi.

V prípade úverov na bývanie počet klientov, ktorým splatenie hypotéky vychádza až po sedemdesiatke, v bankách výrazne rastie. "Aktuálne už pri každom desiatom úvere bude jeden z dlžníkov pri splatení úveru starší ako 70 rokov," konštatuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Banky však v tomto prípade majú úver zabezpečený nehnuteľnosťou, čo riziko problémov pri možnom nesplácaní znižuje. Pri pôžičke posudzujú primárne výšku dôchodku, ak však vie človek vydokladovať aj iný pravidelný príjem, vedia ho zobrať do úvahy.

Ak si chcete dôchodca požičať, mal by si dať pozor najmä na preplatenie úveru. Dôležité je sledovať nielen výšku úrokovej sadzby, ale hlavne ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN). RPMN vyjadruje výhodnosť úveru lepšie než úrok. Do úvahy treba vziať aj dĺžku splácania, výšku splátky a zabezpečenie, prípadne ďalšie služby, napríklad poistenie úveru. Splátka úveru by nemala presiahnuť tretinu príjmu dôchodcu. 

Peniaze z pôžičky by mali slúžiť na zakúpenie vecí dlhodobejšej spotreby, ako sú auto, resp. bývanie. Určite nemajú smerovať do bežnej spotreby.

Dôchodcovia by sa mali vyhýbať povolenému prečerpaniu, ktoré patrí k najdrahším pôžičkám. Z pôžičiek bez založenia nehnuteľnosti je relatívne najvýhodnejším spotrebný úver. Keďže úroky pri ňom kolíšu medzi 3,9 a 10 % ročne.

Pri pôžičkách od nebankových subjektov si vopred poriadne prečítajte zmluvné podmienky, vyhnete sa tak neskorším neprijemným prekvapeniam.

 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia