Zoberte vaše karty na dovolenku

Autor: Mário Skyba
07.08.2017 (10:00)

Ak máte viacero platobných kariet, vezmite si ich za hranice so sebou. Pre istotu.

Máte peňaženku plnú platobných kariet a rozmýšľate, ktorú z nich je výhodné zobrať na dovolenku? Je lepšie mať v zahraničí debetnú kartu alebo kreditku? Embosovanú či neembosovanú? Záleží na tom, či máte kartu Visa alebo MasterCard?
Pozreli sme sa na najdôležitejšie plusy a mínusy platobných kariet pri cestovaní.
 
Ideálnym riešením je samozrejme vziať si so sebou na dovolenku viacero platobných kariet, pretože každá z nich má rôzne výhody a nevýhody. V prvom rade sa riaďte pravidlom, že hotovosť vyberajte debetkou, no za nákupy a služby plaťte kreditnou kartou.
 

Viac peňazí a bez úroku

Pri používaní kreditnej karty je výhoda aj v tom, že platiť môžete až do výšky schváleného úverového limitu prakticky bez obmedzení. Limity na kreditkách sú zvyčajne vyššie ako na debetkách. Výhodou je, že máte viac ako mesiac peniaze na bezhotovostné nákupy k dispozícii bezúročne. Lehoty na splatenie vyčerpanej sumy sú v jednotlivých bankách rôzne, ale pohybujú sa od 40 do 60 dní. Pri Mastercard World od VÚB banky je to napríklad 43 dní.
 

Kreditka je drahšia

Nevýhodou kreditky oproti debetnej karte je jej cena. Môže sa vyšplhať aj na niekoľko desiatok eur ročne a pri zlatých kreditkách celkovo aj vyše 100 eur ročne. Zároveň však niektoré banky ponúkajú možnosť skresať si tieto poplatky na nulu, ak kartu aktívne využívate. Vo VÚB banke stačí, ak mesačne urobíte kartou Mastercard World platby v hodnote aspoň 500 eur a poplatok za kartu vtedy neplatíte.
 

Platba kreditkou vráti časť hodnoty nákupu

Pri niektorých kartách môžete získať aj odmenu za každú platbu, ktorú svojou kartou urobíte. Spomínaná Kreditka Mastercard World od VÚB bankyvám vráti na účet 2% z hodnoty platby v hoteloch a reštauráciách, 1% z hodnoty každej platby v online-shope a za všetky ostatné platby v kamenných obchodoch dostanete 0,5% zaplatenej sumy späť.
Ak sa navyše zaregistruje do vernostného programu vydavateľa karty Mastercard Priceless Specials a zaplatíte kartou u vybraných obchodníkov, môžete získať späť ešte ďalších 1 až 5% z hodnoty nákupu oblečenia, elektrospotrebičov, zájazdu či lístkov do kina.
 

Poistenie platieb navyše

Ak zaplatíte za letenky či zájazd kreditkou, ste navyše chránení proti nedodaniu služieb: „V prípade, že sa daná spoločnosť dostane do problémov, o peniaze neprídete,“ tvrdí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Súčasne majú kreditky tiež poistenie voči zneužitiu karty.  Ak zistíte neoprávnenú platbu – hoci aj vo vyššej hodnote - a oznámite to banke, peniaze  nestratíte. Netreba však dlho otáľať a nezrovnalosti nahlásiť čo najskôr. „Poistenie sa vzťahuje na neoprávnené transakcie uskutočnené najviac 24 hodín pred nahlásením banke,“ vysvetľuje Walterová. Súčasťou služieb ku kreditným kartám je ďalej poistenie ochrany tovaru a poistenie predĺženej záruky na spotrebný tovar o 1 rok. Výhodou je aj to, že peniaze nečerpáte z vlastného účtu.
 

Výhody navyše

K niektorým drahším kreditkám máte výhody aj na letiskách. Napríklad s kartou Mastercard World od VÚB banky máte vstup do viac ako 750 VIP letiskových salónikov všade vo svete. V Prahe alebo vo Viedni sú návštevy v salóniku zdarma.

Neprehliadnite

Karta s reliéfom je dôveryhodnejšia

Embosovaná platobná karta je taká, ktorá má vystupujúce písmena a číslice na reliéfe. Takto „zvrásnené“ môžu byť oba typy kariet - debetky aj kreditky.
Embosovaná kartu je možné využiť v prípade, keď obchodník nemá POS terminál ale len „imprinter“ (žehličku), ktorú sú však na ústupe a stretnúť sa s nimi môžete napr. ešte v USA. Niektoré autopožičovne alebo hotely vyžadujú pre rezerváciu kreditnú kartu, za ktorú mylne považujú embosovanú kartu.
Pre vyššiu bezpečnosť odporúčame vždy pre rezervácie využívať práve kreditné karty, kedy obchodník nedostane prístup k peniazom na vašom účte. Všetky kreditné karty od VÚB banky sú embosované a plne akceptovateľné v zahraničí pri rezerváciách.
 
Ak by ste embosovanú debetnú kartu k svojmu účtu nemali, môžete o ňu v banke požiadať. Embosovaná karta je súčasťou ponuky balíka služieb alebo je možné o kartu dodatočne požiadať. S embosovanými kartami zvyčajne banky ponúkajú aj dodatočné služby – napr. poistenie a pod.

Výhody a nevýhody kreditnej karty

Výhody       
 • výhodnejšia pri rezervácií hotela alebo pri požičaní auta
 • môže mať v sebe aj viaceré poistenia a asistenčné služby
 • v prípade ak dôjde k zneužitiu kreditnej karty – vlastné prostriedky zostávajú klientovi na účte, keďže pri kreditnej karte sa čerpajú prostriedky banky
 • má vyšší úverový a hotovostný limit, takže máte v prípade nepredvídanej udalosti okamžitý prístup k finančným prostriedkom
Nevýhody
 • vyššie úroky pri splácaní dlžnej sumy
 • drahší výber hotovosti z bankomatov v zahraničí
 • potrebná kontrola výdavkov, keďže si nečerpáte vlastné prostriedky
 • vyšší ročný poplatok
 

Výhody a nevýhody debetnej karty

Výhody
 • lacnejšie výbery z bankomatov v zahraničí
 • nižšie poplatky za kartu
Nevýhody
 • nemá zvyčajne žiadne pripoistenia
 • vyššie riziko zneužitia, keďže čerpáte vlastné finančné prostriedky
 • nemôžete ísť do mínusu v prípade núdze, ak nemáte povolené prečerpanie