Banky.sk

Platobný styk

Zuzana Šťastná
Logo UniCredit Bank

Pýtajte sa Zuzany Šťastnej, vedúcej oddelenia "Platobného styku" UniCredit Bank. Vaše otázky prijímame od 5.10.2009 do 31.10.2009.
Otázka:
28.10.2009 - Chcel by som previesť finančné prostriedky z môjho účtu na Slovensku na účet, ktorý mám u zahraničného obchodníka s cennými papiermi v Česku. Aké číslo platobného titulu mám použiť?

Odpoveď:
04.11.2009 - Pri tomto prevode je potrebné vyplniť platobný titul 700.




Otázka:
28.10.2009 - Vzťahuje sa k tomu, že mám otvorený účet u zahraničného obchodníka s cennými papiermi alebo že tam chcem poslať peniaze nejaká ohlasovacia povinnosť v NBS? Ak áno, akým spôsobom sa vykonáva?

Odpoveď:
04.11.2009 - Ohlasovacia povinnosť bola zrušená.




Otázka:
12.10.2009 - Chcel som si zabezpečiť šeky, ale na Slovensku ich vraj vydáva máloktorá banka. Poskytujú banky napríklad vydanie šekovej knižky. Ak áno, aké sú poplatky?

Odpoveď:
21.10.2009 - V súčasnej dobe naša banka túto službu poskytuje. Ak má klient (právnická alebo fyzická osoba) otvorený bežný účet, môže požiadať banku o vydanie šekovej knižky. Jednotlivé šeky zo šekovej knižky môže klient vystaviť na meno fyzickej alebo právnickej osoby. Vystavený šek môže byť použitý na výplatu v hotovosti v pobočke banky alebo na bezhotovostnú úhradu záväzku voči partnerovi v zahraničí alebo na Slovensku.
Poplatok za vydanie šekovej knižky je účtovaný v súlade s platným Cenníkom bankových služieb. V súčasnosti tento poplatok predstavuje sumu vo výške 4,98 EUR pre pre retailového (občania) i firemného klienta.




Otázka:
09.10.2009 - Aké poplatky si účtuje pri zahraničnom prevode korešpondenčná banka?

Odpoveď:
12.10.2009 - Je to individuálne. Každá banka si stanovuje poplatky v súlade so svojou poplatkovou politikou. Výška poplatku závisí od meny, sumy prevodu a spôsobu zaslania cezhraničného prevodu.




Otázka:
08.10.2009 - Musím pri platbe do zahraničia využívať korešpondenčnú banku?

Odpoveď:
12.10.2009 - Pre potreby realizácie cezhraničných prevodov v cudzích menách si banky otvárajú účty v zahraničných - korešpondenčných bankách. Pri vyplnení prevodného príkazu k cezhraničnému prevodu klient nemusí vyplniť korešpondenčnú banku, tú vyberie banka klienta podľa meny, v ktorej má byť cezhraničný prevod realizovaný.




Otázka:
05.10.2009 - Využívajú sa ešte v platobnom styku platby šekom?

Odpoveď:
09.10.2009 - S platbami prostredníctvom šekov sa stretávame najmä v zahraničnom platobnom styku. Častejší prípad je, keď klient predloží šek vystavený jeho partnerom v zahraničí a požiada o sprostredkovanie vyplatenia šekovej sumy. Odporúčame prijímať šeky len od serióznych partnerov.
Ak má klient – právnická alebo fyzická osoba, otvorený bežný účet, môže požiadať o vydanie šekovej knižky. Vystavením šeku môže uhrádzať svoje záväzky voči iným osobám. Výhodou tohto spôsobu je, že peňažné prostriedky sú z účtu klienta – vystaviteľa šeku zúčtované až po predložení šeku.
Klient môže požiadať aj o vystavenie bankového šeku. V tomto prípade sú však peňažné prostriedky zúčtované z účtu klienta v momente vystavenia bankového šeku.





Otázka:
02.10.2009 - Ako sú spoplatnené zmeny trvalého príkazu cez internetbanking?

Odpoveď:
05.10.2009 - Zmeny trvalých príkazov sú v prípade zadania prostredníctvom internet bankingu úplne bezplatné.




Otázka:
01.10.2009 - Pri ktorých platbách ma individuálny klient platiť inkasom či trvalým príkazom?

Odpoveď:
05.10.2009 - Trvalý príkaz sa vo všeobecnosti používa na realizáciu pravidelne sa opakujúcich platieb s rovnakými údajmi - v tej istej sume, v určitých, pravidelne sa opakujúcich intervaloch. Klientom odporúčame platby formou trvalých príkazov napríklad pri platení poistného, sporenia, či splátok. Inkasný spôsob je vhodný v prípade opakujúcich sa platieb s rôznou sumou prevodu, napríklad platby za telefón, elektrinu, plyn a podobne.





Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve