Banky.sk

Sporiace účty a Vkladné knižky bez výpovednej lehoty


POROVNANIE SPORIACICH ÚČTOV A VKLADNÝCH KNIŽIEK BEZ VÝPOVEDNEJ LEHOTY

Sporiace účty si môžete zoradiť podľa názvu banky alebo podľa výšky úrokovej sadzby. Porovnať si môžete viacero produktov naraz. Pri niektorých produktoch je možné získať bonusové úroky. Informácie o bonusových úrokoch sú uvedené pri každom produkte v poznámke.  
Banka Produkt Hodnota
365.bank Sporenie k Účtu plus 0.365
365.bank Syslenie 3.65
365.bank Sporenie k účtu zadarmo 0.0365
365.bank Sporenie NA VZDELANIE 1
BKS Bank AG Online sporiaci účet 2
Fio banka Sporiaci účet Fio
mBank mSporenie 1
mBank eMAX plus 0.01
Poštová banka DOBRÉ SPORENIE REZERVA 0.05
Poštová banka Dobré sporenie Istota NA VZDELANIE (viazanosť 5 rokov) 0.3
Poštová banka Dobré sporenie Istota NA VZDELANIE (viazanosť 10 rokov) 0.7
Poštová banka Dobré sporenie Istota NA VZDELANIE (viazanosť 15 rokov) 1
Prima banka Slovensko Sporenie 5
Privatbanka Bonus Konto s viazanosťou 12 mesiacov 2.25
Prvá stavebná sporiteľňa Sporenie Lišiak 2.6
Raiffeisen BANK KASIČKA 0.05
Slovenská sporiteľňa Sporenie 1
Tatra Banka Sporenie k účtu
UniCredit Bank Sporiaci účet
VÚB banka Sporiaci účet k hypotéke 1
VÚB banka Sporiaci účet pre juniorov 0.2
VÚB banka Sporiaci účet 0.1

 

Pozrite si tiež:


Vkladná knižka bola základným vkladovým produktom bánk. Má formu cenného papiera, ktorý potvrdzuje, že banka prijala od majiteľa vklad. Vklady na vkladnú knižku je možné urobiť v hotovosti na ktorejkoľvek pobočke banky alebo bezhotovostne prevodom z účtu. Môže byť vedená v domácej alebo v cudzej mene. Vkladné knižky v dnešnej dobe patria medzi zastaralejšie produkty a veľa bánk ich zo svojho portfólia vypustilo. Populárnejšie sú sporiace účty, ktoré postupne nahradili vkladné knižky. Peniaze na vkladnej knižke podliehajú ochrane v zmysle Zákona o ochrane vkladov. Už niekoľko rokov sú úroky na vkladných knižkách veľmi nízke.

Vkladné knižky bez viazanosti zabezpečujú svojmu majiteľovi mať úspory k dispozícii kedykoľvek, no na úkor nižšej úrokovej sadzby v porovnaní s vkladnou knižkou s výpovednou lehotou. Výber peňazí nie je podmienený predošlým oznámením banke a je bez poplatkov.

Vkladná knižka s výpovednou lehotou, ktorá môže byť 1, 3, 6, 12 a 24 mesiacov, ponúka trošku vyššie úročenie než vkladná knižka bez výpovednej lehoty, no majiteľ svoj výber musí banke ohlásiť v dohodnutej lehote. Predčasný výber úspor je možný, ale banka si zaň účtuje sankčný poplatok.

Sporiaci účet je krátkodobý vkladový produkt, ktorý je niekde medzi bežným účtom a termínovaným vkladom. Je vhodný pre ľudí, ktorí si chcú sporiť a zároveň mať peniaze kedykoľvek prístupné. Zvyčajne všetky bežné  transakcie spojené so sporiacim účtom sú bezplatné, peniaze si naň môžete posielať alebo vyberať elektronicky podľa potreby. Úroky na sporiacich účtoch nie sú vysoké a preto sa neodporúča držať na nich vysoké finančné obnosy. Sporiaci účet je vhodný na vytváranie finančnej rezervy (cca 6 mesačných príjmov). Sporiaci účet nie je vhodný na dlhodobé zhodnocovanie úspor. Na dlhodobé zhodnocovanie sú vhodnejšie investičné produkty.  Peniaze na sporiacom účte podliehajú ochrane v zmysle Zákona o ochrane vkladov.

Zdroj: webové stránky bánk, Aktualizované: 18.6.2024
Uvedené informácie sú pravidelne aktualizované, majú informatívny charakter a nie sú právne záväzné. Za ich správnosť portál BANKY.sk neručí.